Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vetmia dhe infarkti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: Vetmia dhe infarkti   Sat Jan 14, 2012 2:13 pm

Grupi i shkencëtarëve nga Instituti i Karolinës në Stokholm, ka konstatuar se izolimi shoqëror është i lidhur me rritjen e nivelit të hormonit të stresit në organizëm, gjë që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut.
Hulumtimet e mëhershme, vetminë e kanë lidhur me stresin dhe me sëmundjet kardiovaskulare, tek meshkujt. Studimet më të reja, ndërkaq, të bëra te 130 femra të moshës ndërmjet 30 e 65 vjeçe, të cilat janë hospitalizuar pas sulmeve të rënda nga angina pektoris, kanë treguar se kjo vlen edhe për gra: ato, me familje e me miq të paktë, madje dyfish më shumë vuajnë nga ngushtimi serioz i arterieve, sesa gratë që kanë i miq.
Sqarimi? Femrat e vetmuara janë më të prira të bëjnë sjellje të rrezikshme që çojnë nga arterioskleroza, si - pirja e duhanit dhe aktiviteti i pamjaftueshëm trupor.
Tjetër, shkencëtarët thonë se izolimi shoqëror i bën më emocionale, kjo është e lidhur me rritjen e nivelit të hormonit të stresit në organizëm, gjë që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut. Prandaj, faktorët socialë duhet të kenë vend të rëndësishëm në parandalimin dhe në shërimin e sëmundjeve koronare të zemrës, thotë grupi i shkencëtarëve nga instituti i Karolinës në Stokholm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vetmia dhe infarkti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: