Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Raporti me nënën në fëmijëri ndikon më vonë në dashuri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Raporti me nënën në fëmijëri ndikon më vonë në dashuri    Fri Feb 10, 2012 6:15 pm

Raporti të cilin të porsalindurit e ndërtojnë me nënën në 18 muajt e parë të jetës, ndikon fuqishëm në sjelljen romantike në jetën e mëvonshme- pohon një studim i ri.

Ndjenja e besimit, dashurisë, si edhe aftësia për zgjidhjen e konflikteve përmes bisedës, definohet që në fëmijërinë e hershme.

Nëse sjellja ndaj fëmijës është e keqe, atëherë kur fëmija të rritet do të jetë agresiv dhe i prirë për zënka, derisa foshnjat, nënat e të cilëve kanë qenë të kujdesshme dhe përplot mbështetje, do të dinë t’i zgjidhin problemet me partnerët e tyre.

Edhe pse të rriturit me kalimin e viteve i ndërrojnë qëndrimet ndaj lidhjeve të dashurisë, megjithatë gjithmonë dalin në sipërfaqe shenjat e të kaluarës në situatat stresuese.

Rezultatet e studimit janë bazuar në përcjelljen e 75 personave nga fëmijëria deri në moshën 30 vjeçare. Ndërsa në studim janë përfshirë edhe miqtë e tyre të afërt dhe partnerët. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Raporti me nënën në fëmijëri ndikon më vonë në dashuri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Te ndryshme :: Familja dhe fëmijët-
Kërce tek: