Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Rreziku serioz nga bakteri në gojë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Rreziku serioz nga bakteri në gojë   Tue Mar 06, 2012 6:01 pm

Bakteri i cili jeton në gojë mund të shkaktojë sëmundje serioze dhe madje edhe të vrasë nëse hyn në sistemin e qarkullimit të gjakut, paralajmëron një studim i ri.

Hulumtuesit për herë të parë kanë identifikuar bakterin, i cili quhet Streptococcus tigurinus, dhe kanë zbuluar që mund të dëshmohet fatal nëse hyn në gjak përmes mishit të gjakosur të dhëmbëve.

Shkencëtarët kanë kryer testet, duke analizuar bakterin nga gjaku i pacientëve që vuajnë nga endocarditisi (inflamacioni i zemrës), meningitisi dhe spondylodiscitisi (inflamacioni i boshtit kurrizor).

Ata kanë zbuluar që gjaku është i ngjashëm me llojet tjera të Streptococceve që kolonizojnë gojën.

Hulumtimi i ri, i publikuar në “International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”, do t’u mundësojë shkencëtarëve të gjejnë mënyrën se si u shkakton sëmundjet dhe të vlerësojnë kërcënimin që paraqet.

Dr. Andrea Zbinden, nga Universiteti i Zurich në Zvicër, i cili ka udhëhequr studimin tha: “Identifikimi i saktë i këtij bakteri është esencial për të qenë i aftë të gjurmohet përhapja e tij.

Duhen të kryhen hulumtime të mëtejme për të kuptuar strategjitë që S. tigurinus i përdor për të shkaktuar sëmundjen në mënyrë të suksesshme. Kjo do të mundësojë që të shërohen më shpejt pacientët e infektuar dhe me ilaçin e duhur.”

Ngjashmëria e S. tigurinus me bakteret e tjerë nënkupton që ka ekzistuar deri tani pa qenë e identifikuar.

Dr. Zbinden tha që zbulimi nuk është arsye për alarm, por është e rëndësishme që njihet dhe kufizohet.

“Ky bakter duket që ka potencial natyral për të shkaktuar sëmundje të rënda prandaj është e rëndësishme që mjekët dhe mikrobiologët janë të vetëdijshëm për këtë”, shtoi ajo.

“Hapi tjetër është të zbulohet se sa e zakonshme është ky bakter në zgavrën e gojës dhe çfarë rreziku paraqet”.

“Shtypja e imunitetit, valvulat e çrregullta të zemrës, operacionet dentale apo sëmundjet kronike janë faktorët e zakonshëm predispozues për infeksione të gjakut nga ky grup i baktereve. Sidoqoftë, faktorët specifikë të rrezikshëm për S. tigurinus mbesin për t’u përcaktuar”, përfundoi dr. Zbinden.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Rreziku serioz nga bakteri në gojë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: