Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Frutat organike që duhet t’i konsumoni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Frutat organike që duhet t’i konsumoni   Tue Mar 06, 2012 6:05 pm

Grupi i ekspertëve mjekësorë ka përpiluar një listë të frutave dhe perimeve që janë pasur me vitamina dhe me antioksidues, të cilët mund t’i zgjidhni për t’i konsumuar.Pjeshka

Ky fryt i ëmbël dhe i shijshëm, është mjaft i pasur me vitamina C dhe me vitamina A, si dhe është mjaft i pasur edhe me fibra. Ajo ka një efekt pastrues për zorrët dhe është e lehtë në tretje, sidomos për të moshuarit. Ju mund t’ia qëroni lëkurën pjeshkës, duke e zhveshur kështu nga disa pesticide dhe duke larguar disa vlera ushqyese, por lëkura e saj është aq e hollë saqë pesticidet mund të depërtojnë sipër lëkurës gjithsesi.

Dredhëza

Me një shije të shijshme, dredhëza është e pasur me antioksidues, si dhe me vitamina A dhe vitamina C. Nuk përmbajnë sasi të lartë të kalorive dhe nuk është e nevojshme t’u hiqet lëkura.Mollët

Lëkura e mollës është një thesar i ushqyesve të vlefshëm të vitaminës A dhe vitaminës C. Janë shumë të shëndetshme dhe ekspertët nuk ju sugjerojnë t’ia hiqni lëkurën, e në vend të heqjes së lëkurës, thjesht shpëlajeni për të shmangur ndotjen e saj.Boronica

Sipas studimeve, boronica është fruti me një nivel më të lartë të antioksiduesve, krahasuar me frutat e tjera.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Frutat organike që duhet t’i konsumoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: