Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Fshehtësitë e linjës vitale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Fshehtësitë e linjës vitale   Sat Mar 10, 2012 9:10 pm

Mosha 20+Kompensoni vitaminën C

Gjithnjë e më shumë femrat vuajnë nga mbipesha, me gjithë faktin se në dekadën e tretë muskujt janë më të fortit, si dhe shkrirja e yndyrave dhe dhjamit funksionon për mrekulli. Mirëpo, ushqimi jo i rregullt dhe shprehitë e këqija (ushqimi i shpejtë, pijet e ëmbla, alkooli, ëmbëlsirat dhe pagjumësia). Problem paraqesin edhe daljet gjatë natës, zgjuarja vonë, me ç’rast tejkalohet kafjalli.Mosha 30+Sa më shumë proteina

Ndryshimet e vërteta të dukshme ndodhin pas moshës 30 vjeçe, kur femrat çdo vit shtojnë nga gjysmë kilogrami dhjam. Pasi jeni të okupuara me rritjen e fëmijëve dhe kryerjen e punëve të shtëpisë, për ushtrime trupore ju mbetet fare pak kohë. Shpesh bëhen nervoze dhe shërbehen me ëmbëlsira dhe ushqime të grimcuara, prandaj edhe fillojnë të shtojnë në peshë.Mosha 40+

Në vijim ju shfaqim menynë ideale për këtë moshë, për ta shmangur ngadalësimin e metabolizmit dhe për të mos shtuar në peshë.

Kafjalli: kifle prej miellit integral, pak djathë dhe mjaltë dhe lëng prej xhenxhefilit.

Zamra: 1 mollë

Dreka: 1 patate të pjekur, 150 g mish peshku të tymosur.

Zamra: 100 g manaferra, jogurt.

Darka: supë me perime.Mosha 50+

Ujë, ujë dhe përsëri ujë

Gjatë kësaj moshe zvogëlohet sekretimi i estrogjenit dhe qelizat e kanë vështirë të ripërtërihen. Problemi më i madh këtu është mungesa e lëngjeve, pasi që femrat nuk ndjejnë fare etjen, duke harruar konsumimin e ujit.

Shembulli i menysë ideale:

Kafjalli: 1 jogurt nga soja, 150 g perime të freskëta.

Zamra: 150 g rrush.

Dreka: makarona me perime, 60 g gjoks pule.

Zamra: 2 renda çokollatë.

Darka: 200 g sallatë të përzier nga domatja, speca, sallatë të gjelbër dhe pak djathë. Sallatën e përgatitni me uthull.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Fshehtësitë e linjës vitale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mistere apo fshehtësitë e lashta Indiane

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: