Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Mishi i kuq të shkurton jetën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Mishi i kuq të shkurton jetën   Wed Mar 14, 2012 7:09 pm

Do të jetosh sa më gjatë? Atëherë konsumo sa më pak mish të kuq.

Faktikisht konsumi i madh i tij rrit rrezikun kompleks për të vdekur, veçanërisht në kancer dhe në sëmundje të tjera kardiovaskulare.

E kundërta ndodh në një dietë në të cilën përfshihet mishi i bardh apo dhe peshku, ku efekti redukton këtë rrezik.

9,3% dhe 7,6% e vdekjeve respektivisht tek meshkujt dhe tek femrat do të evitoheshin, pikërisht duke reduktuar konsumin e mishit të kuq.

Një fakt i tillë është zbuluar falë një studimi të publikuat në revistën Archives of Internal Medicine nga ana e An Pan të Harvard School of Public Health në Boston.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Mishi i kuq të shkurton jetën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: