Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Lagështia në ajër dhe përhapja e gripit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Lagështia në ajër dhe përhapja e gripit   Sat Mar 02, 2013 6:59 pm

Studimi i shkencëtarëve amerikanë zbulon se si përhapja e gripit vështirësohet në hapësira, në të cilat përqindja e lagështisë është më e lartë se 43 për qind.

Sipas eksperimenteve të bëra deri tani, në kushte të tilla në hapësira të mbyllura përhapja e virusit të gripit është ndalur për 86 për qind.
Rezultatet e hulumtuesve nga Qendra për Kontroll dhe Parandalim të Sëmundjeve janë publikuar në revistën profesionale 'PLOS One'. Madje, 77 për qind e viruseve të gripit ia kanë dalë që të përhapen nëse përqindja e lagështisë në ajër ka qenë 23 për qind e më pak.
Shkencëtarët pohojnë se si përqindja më e lartë e lagështisë në ajër ka sjellë deri te përhapja më e vështirë e gripit në afat prej 15 minutash.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Lagështia në ajër dhe përhapja e gripit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: