Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Produktet që duhen evituar për të shmangur urthin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Produktet që duhen evituar për të shmangur urthin    Sat Mar 02, 2013 10:48 pm

Nese jeni te prire per te pasur urth, behuni te zgjuar dhe provoni te hani kater ose pese vakte me te vogla ne vend te tri vakteve te medha. Vaktet me te medha jane shume te renda, ndersa stomaku i plote mund te perkeqesoje kthimin e thartesires.
Ndjenja e djegies ne ezofag eshte pasoje e kthimit te thartesires te stomakut. Nese urthi perseritet shpesh, vjen deri te semundjet e refluksit gastroezofageal ose shkurt RGE.

Xhenxhefili
Pervec qe duhet te konsumoni sasi me te vogel te ushqimit, me vaktet eshte mire te hani edhe xhenxhefil. Nese e konsumoni ne sasi te moderuara, xhenxhefili eshte nje nga ushqimet me te mira per ta luftuar urthin. Qe prej shume kohesh ai perdoret si mjet kunder inflamacioneve dhe si ilac per problemet e tretjes.

Sallatat dhe perimet e ziera, por jo edhe domatet
E rendesishme eshte qe gjate vaktit te hani gjithmone sallate. Megjithate, shmangni domatet dhe hudhren, djathin dhe salcat yndyrore. Salcat qe jane pak te tharta ose permbajne yndyra mund te perdoren, por ne sasine prej nje luge supe ose me pak (matni, mos vleresoni me sy). Karfioli, shpargu, bizelet dhe perimet e tjera te gjelbra e luftojne urthin shkelqyeshem.

Caj
Pervec cajit te xhenxhefilit, mund te zieni caj nga farat e anisit ose kopres. Shtoni dy luge fara ne uje te vluar dhe lerini 10 minuta te zhyten, kullojini dhe pini cajin.

Nese keni probleme me urthin shmangni:
1. Alkoolin
2. Qumeshtin
3. Kafen dhe pijet qe permbajne kafeine
4. Cokollaten
5. Pijet me gaz
6. Ushqimin e ferguar dhe te yndyrshem
7. Agrumet dhe lengjet e tharta
8. Pepermintin
9. Domatet
10. Dhe, sigurisht, ngrenien e tepert.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Produktet që duhen evituar për të shmangur urthin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: