Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Truri ynë bën dallimin e llojeve të të qeshurës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Truri ynë bën dallimin e llojeve të të qeshurës   Tue May 28, 2013 7:57 pmLlojet e ndryshme të të qeshurës bëjnë trurin tonë të reagojë në mënyra të ndryshme, thuhet në një studim i ri ka treguar. “Të qeshësh për dikë dhe të qeshësh me dikë çon në pasoja të ndryshme shoqërore”, thotë udhëheqësi i studimit Dr Dirk Wildgruber.
Studimi konfirmon se truri është në gjendje të bëjë dallimin në mes të llojeve të qeshurit. Ajo mund të përcaktojë nëse dikush po qesh me tallje, humor gëzimi, apo thjesht si një përgjigje ndaj ngacmimit.
Modelet e lidhjes së trurit mund të ndikojnë në funksionin njohës në shëndetin dhe sëmundjet. Stimuli që prek këto modele mund të përdoret për të testuar metoda alternative të trajtimit, dhe të vlerësojë se sëmundja reagon ndaj ndryshimeve të caktuara të trurit.
Edhe pse shumë njerëz qeshin kur ata janë të zemëruar, ‘e qeshura sociale’ tek njerëzit mund të përdoret për të komunikuar, për lumturi, ose mesazhe të tjera të vetëdijshme për bashkëmoshatarët.
E qeshura sociale është përdorur në një ‘qëllim të ndërgjegjshëm për të drejtuar mënyrën’ për të ndikuar dhe të modifikojë qëndrimet e njerëzve të tjerë dhe sjelljet.
E qeshura ‘gudulisje’ është parë në jo-njerëzore primatë dhe është e lidhur për të luajtur rol shoqëror kufizues.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Truri ynë bën dallimin e llojeve të të qeshurës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: