Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërt   Tue May 28, 2013 8:00 pmRreziqet që vijnë prej ushqimeve janë të shumta, por për fat, në më të shumtën e rasteve zgjidhen pa komplikime të mëdha.
Në tryezën tonë janë plot ushqime me të cilat ne duhet të tregojmë më shumë kujdes në konsumimin e tyre, për të patur një jetë të shëndetshme.
Salca e domates e konservuar është i njohur si burim më i mirë për likopene, një lëndë ushqyese thelbësore, por kini kujdes kur është e konservuar. Të gjitha ushqimet e konservuara përmbajnë kimikate të dëmshme si BPA, por kjo është veçanërisht shqetësues në domate.
Rishikoni kaloritë që merrni tek sandviçi. Sallam, proshutë, rosto viçi dhe mish e ushqime të tjera janë të cilësisë së dobët, e mbushur me natriumi, e bërë nga kafshët e ngopura me hormonet dhe antibiotikët, e mbushur me nitrate. Ata gjithashtu mund të përmbajnë aromatizuese kimike dhe ngjyra.
Ndryshe nga gjalpi, i cili është bërë nga produktet shtazore, margarina është krijuar nga vaj perimesh. Procesi i saj prodhuese rrit inflamacionin duke dëmtuar qelizat e enëve tuaja të gjakut, rriti rrezikun për sëmundje kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet degjenerative, shtim në peshë, dhe rrit kolesterolin e keq.
Sheqeret artificiale janë aq shumë të ëmbël-nganjëherë 200 herë më shumë se sa sheqeri i tavolinës sa që truri fillon të vdes për ushqime të ëmbla. Hulumtimet thonë se ato shkaktojnë kancer dhe programe neurologjike, por shkenca e ka konfirmuar se ata nxisin shtim në peshë dhe shërbejnë për të rritur oreksin.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ushqimet që duhet t’i evitojmë nga konsumimi i tepërt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: