Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Rrezet e diellit vendimtare për uljen e tensionit të gjakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Rrezet e diellit vendimtare për uljen e tensionit të gjakut   Wed May 29, 2013 2:33 pmNjë studim skocez i kohëve të fundit i prezantuar në Edinburg, rekomandon të shkoni në plazh, të shtriheni në diell sepse ju bën mirë sidomos nëse vuani nga tensioni i lartë.
Sa më shumë që afrohet vera aq më shumë rriten mendimet e mjekëve në favor dhe kundër ekspozimit në diell. Dobitë shëndetësore të ekspozimit të lëkurës në diell janë shumë të mëdha se sa rreziqet për të zhvilluar kancerin e lëkurës, thonë shkencëtarët.
Rrezet ultravjollcë mësohet se ndihmojnë organizmin të lëshojë një përbërës që ul tensionin e gjakut, që lidhet edhe me sëmundjen e zemrës dhe goditjen në tru.
Prodhimi i oksidit nitrik që ul presionin e gjakut, është e ndarë nga prodhimi i vitaminës D në organizëm, që shtohet pas ekspozimit në diell. Kërkuesit thonë se deri tash, prodhimi i vitaminës D është konsideruar si dobia e vetme e diellit në shëndetin e njeriut.
Sipas Richard Weller, profesor i dermatologjisë në Edinburgh University, të mirat që përftojmë nga ekspozimi në diell janë mjaft pozitive për shëndetin e zemrës duke balancuar kështu edhe rreziqet e zhvillimit të një tumori të lëkurës.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Rrezet e diellit vendimtare për uljen e tensionit të gjakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Një tjetër civilizim në thellësi të Tokës …
» Radiostezia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: