Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Forcat ndermolekulare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Forcat ndermolekulare   Fri Jun 11, 2010 11:58 am

Forcat ndermolekulare janë forca të cilat veprojn ndërmjet
molekulave.Tek molekulat polare të cilat kanë moment dipolar të
përhershëm dhe ku ky moment vjen si pasojë e shpërndarjes asimetrike të
ngarkesave të kundërta. Këto terheqje kanë moment dipolar
dipol-dipol.Tek molekulat jopolare të cilat kanë moment dipolar të
përkohshem dhe reja elektronike janë të shpërndara në mënyrë simetrike.
Në qoft se një molekulë polare i ofrojmë një molekulë jopolare atëher
reja elektronike do të deformohet. Ky deformim i cili vjen si pasojë e
veprimit të një molekule tjetër quhet moment i indukuar. Molekulat të
cilat posedojnë moment dipolar të indukuar tek këto molelula veprojnë
edhe forcat e londonit.

 • Forcat e londonit janë një lloj i forcave të Van der Waals
  midis molekulave të cilat nuk kanë dipol të përhershëm. Është
  karakteristik tek forcat e Van der Waals madhësia dhe distanca në mes të atomeve
  ku sa më i madh të jetë vëllimi i molekulave më e madhe do të jetë
  siperfaqja kontaktuese mes tyre dhe si pasoj e kesaj forcat e Van der
  Waals janë më të mëdha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Forcat ndermolekulare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: