Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Plazma e gjakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Plazma e gjakut   Fri Jun 11, 2010 5:03 pm

Plazma e gjakut përbëhet nga 90 deri 95 % uje, pjesa tjetër janë substanca të tjera si proteinat
e gjakut si dhe elektrolitet organike.
Plasma e gjakut shërben si mjet transpurtues për bartjen e
glikogjenit (glukoze), lipideve, hormoneve, dioksidin e karbonit si dhe të oksigjenit
në organizëm. Sasia e plasmës në trupin e njeriut përmban dikund 5
përqind, kjo është për volumin prej 3,5 litrash. Pesha specifike e saj është 1028 g/l.
Gjatë centrifugimit të gjakut, plasma ndahet nga gjaku.
Plasma e përfituar kësisoji ka një ngjyrë të kthjellët gjelbërt-verdhë, e
që më pas përdoret si plasmë dhurimi. Nëse plasma e gjakut ka një
ngjyrë si e bardhë qumështi, atëher kjo plasmë nuk dërgohet në transfuzion.
Këtu kemi të bëjmë me një problem tek lipidet e
dhuruesit. Nëse plasma e përfituar ka ngjyrë të kuqe, atëher mund të
themi së këtu janë plasaritur rruzat e kuqe të gjakut (eritrocitet) dhe kjo quhet hemolize.
Pjesët
përbërëse të plasmës
  • Plazma 90 % është ujë, i cili përthithë dhe shpërndanë nxehtësinë.
  • Proteinat (8% e vëllimit të plazmës)

    1. Albuminat(60 % e proteinave të plazmës): sintetizohen në mëlqi.
    2. Globulitat
    3. Fibrinogjeni

    </li>

Plazma përmbanë këto materie ushqyese: glukozë, aminoacide,
trigliceride, acide yndyrore, vitamina etj.
Në plazmë qarkullojnë këto komponime të azotuara: acidi laktik, urea,
acidi urik, kreatinina etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Plazma e gjakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: