Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Me festeke luftoheni kolesterolin!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Me festeke luftoheni kolesterolin!   Sat Jun 12, 2010 10:52 am

Me festeke luftoheni kolesterolin!Nje “grusht” festeke ne dite eshte nje preventive e mire per semundjet kardiovaskulare, paralajmerojne studiuesit amerikan.
Sipas te dhenave te fundit, festeket zvogelojne kolesterolin, dhe arteriet i mbajne te shendetshem. Vetem 84 g. festek ne dite jane te mjaftueshme, per te zvogeluar rrezikun e semundjeve.
Studiuesit e Univerzitetit Sheteror ne Pelsivani, studimet e tyre i kane provuar te tri grupe te njerezve. Njeri grup nuk ka konsumuar festeke, grupi i dyte ka konsumuar nga 42 gr. ne dite, ndersa grupi i trete nga 84 gr. ne dite. Te tri grupet kane pasur mundesin qe te zgjedhin se si do ti konsumojne festeket, si fruta te thata veç apo te kombinuara me pasta. Nje muaj pas proves, te grupet qe kane konsumuar festek eshte verejtur ulja e kolesterolit. Te ata qe konsumuan nga 84 gr. kolesteroli eshte ulur per 11,6 %.
Tek festeket ndodhet luteini antioksidues, i cili gjindet tek perimet dhe pemet me ngjyre te theksuar. Ekspertet preferojne qe te konsumohen te pa kripura, pasi kripa e rrit tensjoni ne gjak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Me festeke luftoheni kolesterolin!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: