Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si te kontrolloni medikamentet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si te kontrolloni medikamentet?   Sun Jun 13, 2010 12:09 pm

Ketu do t’ju tregohen disa menyra per te kontrolluar medikametet ne farmaci. Këtu unë do të shqyrtojë disa parime bazë për të ringjallet në farmaci recetat tuaja - dhe si për të zhvilluar një marrëdhënie pozitive dhe terapeutik me një anëtar të rëndësishme të ekipit tuaj shëndetësor: farmacistin tuaj.


Hapi I

Ju dini qe mjekimet qe po merrni per veten tuaj, apo per bashkeshorten tuaj apo per nje mik. Kjo mund te duket e lehte por shume njerez nuk jane shume te qarte se cfare duhet te marrin ne farmaci dhe nqse nuk e dine – si mund ti kontrolloni? Gjithashtu gjithmoni merrni me vete nje foto te mjekimimt ne rast se ju duhet te rimerni te njejtin mjekim.

Hapi II

Kontrolloni mjekimet perpara se te largoheni nga farmacia, per tu siguruar qe keni marre mjekimet e sakta si dhe numrin e tabletave. Ngadonjehere ne farmaci mund ti jene mbaruar mjekimet qe ju doni dhe mund t'ju japin disa mediakmente te ngjashme me to qe ju kerkoni. . Ne menyre tipike, farmacistet do te bejne nje shenim ne receten tuaj Mbani kete recete ne nje vend te sigurte, sepse do ju duhet per te marre pjesen e mbetur te ilaceve ne te ardhmen

Hapi III

Lexoni receten me kujdes, per tu sigurura se cfare mekidamenti eshte, dhe sa here ne dite duhet ta merrni dhe nese ka ndonje udhezim te vecante qe nuk duhet ta merrni me ndonje ushqim te caktuar apo me lengje.

Hapi IV

Kerkoni qe te flisni drejtperdrejt dhe privatsisht me farmacistin nqse ju keni ndonje pyetje apo shqetesim per medikamentin perfshire edhe cfare eshte pershkruar dhe per sa kohe duhet ta merrni. Farmacisti juaj eshte pjese e madhe e ekipit tuaj shendetsor i cili shpesh luan rol te rendesishem. Merrni avantazh nga njohurite e tij /saj per t’ju ndimuar ne sherimin tuaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si te kontrolloni medikamentet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: