Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Hemoglobina

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Hemoglobina   Sun Jun 13, 2010 1:20 pm

Hemoglobina është një substancë me ngjyrë të kuqërremtë e cila
përmban sasi të hekurit, dhe gjendet tek rruzat e kuqe të gjakut . Sikur Mioglobina
poashtu edhe Hemoglobina luan një rol të rëndësishëm në bartjen eoksigjenit në organizëm.
Hemoglobina përbëhet prej katër nënnjesish, ku çdonjena prej tyre
është e lidhur me molekulen e Hemit si grupe
joproteinor, dhe njëra është pjesë proteini pra Globina. Hemi, njëherit
është dhe përgjegjës kryesor për ngjyrën e kuqe të Hemoglobinës.
Nder elementet qelizore te gjakut përmendim rruazat e kuqe te gjakut
(eritrocitet) dhe rruazat e bardha te gjakut (leukocitet). Rruazat e
kuqe janë qeliza
të dylugeta ne forme disku, pa bërthame dhe shërbejnë për transportin e
oksigjenit dhe një pjesë të dioksidit të karbonit.
Numri i tyre te meshkujt është rreth 5 milion për 1 ml gjak, kurse te
femrat rreth 4,5 milion për 1 ml gjak. Numri i përgjithshëm i
eritrociteve llogaritet te jete rreth 25 trilion qeliza. Jeta e një
eritrociti llogaritet rreth 120 dite. Nje qelize e tille përmban rreth
70 % uje, ndërsa pjesa tjetër është lende e thate.
Ngjyrën e kuqe e merr nga një lende hemoglobine, e cila është e afte te
lidhet në mënyre të kthyeshme me oksigjenin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hemoglobina
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: