Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Trombociti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Trombociti   Sun Jun 13, 2010 1:34 pm

Trombociti ose shumës trombocitet ose pllakëzat e
gjakut
janë qeliza në formë të pllakës, për nga madhësija janë shumë
më të vogla se eritrocitet madhësija e tyre
përmban diku rreth 4,5 mikrometer
Luajnë një rol të rëndësishëm fiziologjik, pra në koagulimin e gjakut gjegjësisht në parandalimin e gjakderdhjes.
P.sh. gjatë prerjes, trombocitët e bëjnë ngjizjen e gjakut kështu që në
këtë mënyrë mundëson që të ndërpritet gjakëderdhja. Numri i
përgjithshëm i trombocitëve në gjak përmban
diku 150.000 -380.000/µl. Trombocitët prodhohen në orhanet : shpenekte, melç
dhe mushkeri. Trombocitët jetojnë
në gjak prej 8 deri 12 ditë. Nëse një trombocit jeton më pak se sa është
dashur të jetonte atëher këtë e quajmë splenomegakli
apo dhe zmadhim i shpënetkës. Kurse me largimin e shpënetkës splenektomi
nga organizmi i njeriut, ndodh e kundërta, pra zmadhohet numri i
trombocitëve.
Kemi dy lloje të formave të trombocitëve:

  • Forma e rregullt, e lëmuar, joaktive.
  • Forma aktive "ngjitës", në formë shkallë-shkallë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trombociti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: