Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Numëri atomik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Numëri atomik   Wed Jun 16, 2010 11:44 am

Në kimi dhe fizikë, numër atomik (gjithashtu i njohur si numri i protoneve) është numri i protoneve që gjendet në bërthamën e atomike , dhe për arsye të njëjta identifikohet edhe si Numri i ngarkesër së bërthamës.

Është e përfaqësuar nga simboli Z. Numri atomik e identifikon një numër unik të elementeve kimike. Në një atom me ngarkesë neutrale, numri atomik është i barabartë me numrin e elektroneve.

Atomet kanë numër të njëjt atomike Z por ndryshme Numri i neutroneve që shënohet me N, dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si izotope.

Numri atomike , Z , nuk duhet të ngatërrohet me numrin e masësA , i cili është numri i përgjithshëm i protoneve dhe neutroneve në qendër të një atomi.

Numri i neutroneve, N , është i njohur si Numri i neuronit të atomit ; kështu , A =Z + N . Protonet dhe neutrons kanë afërsisht të njëjtën masë ( dhe masa e electroneve është e papërfillshme për shumë qëllime), ndërsa Masa atomike e një atomi është përafërsisht e barabartë me numrin e masësA.

Atomet kanë numër të njëjt atomike Z por ndryshme Numri i neutroneve që shënohet me N, dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si izotope.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Numëri atomik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: