Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulimi i elementeve kimike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Zbulimi i elementeve kimike   Wed Jun 16, 2010 12:05 pm

Zbulimi i elementeve kimike

Nga fundi i shekullit XVIII kimistet filluan ti ndajne substancat e
thjeshta ne elemente dhe ne perberje kimike ( substanca te perbera) Janë
bërë shumë përpjekje për te arritur deri ne klasifikimin e elementeve
ne një sistem periodik. Fillimet e tyre i perkasin vitit 1817 kur
kimisti gjerman Dobereiner,tregoi se masa e Stronciumit ne një perberje
kimike gjendet midis masave te dy elementeve te ngjashen,Kalciumit dhe
Bariumit ( metale alkalinotokesore) e ne perberje kimike te ngjashme.
Vite me vonë u bene te njohura dhe treshe te tjera elementesh te
ngjashem....Triada. ..p.sh triada e halogjeneveku renditeshin
klori,bromi e jodi. triada e metaleve alkaline,ku renditeshon
Litiumi,natriumi e kaliumi. Kimiste te tjerë kanë treguar se elementet
mund te grupoheshin ne bashkesi më me shumë elemente te ngjashem. Kështu
magnezi iu shtua alkalinotokesoreve, fluori iu shtua halogjeneve etj.
Po kështu oksigjeni,squfuri,arseniku,antimoni e bismuthi qe nga 1854
bëjnë pjesë ne një familje. Rreth 1862 kimisti francez Shankurtua,i
vendosi elementet sipas rritjes se mases atomike Pohimi se vetite e
elementeve janë ne varësi periodike te mases atomike të tyre perben
ligjin periodik. Kimisti Anglez Nju lends me 1863 propozoi një sistem
klasivikimi te elementeve sipas rritjes se mases atomike. Elementet
ishin ndare ne shttate grupe me shtatë elemente secili. Ai e quajti këtë
klasifik Ligj i Oktatave. Nga fundi i shekullit XVIII kimistet filluan
ti ndajne substancat e thjeshta ne elemente dhe ne perberje kimike (
substanca te perbera) Janë bërë shumë përpjekje për te arritur deri ne
klasifikimin e elementeve ne një sistem periodik. Fillimet e tyre i
perkasin vitit 1817 kur kimisti gjerman Dobereiner,tregoi se masa e
Stronciumit ne një perberje kimike gjendet midis masave te dy elementeve
te ngjashen,Kalciumit dhe Bariumit ( metale alkalinotokesore) e ne
perberje kimike te ngjashme. Vite me vonë u bene te njohura dhe treshe
te tjera elementesh te ngjashem....Triada. ..p.sh triada e halogjeneveku
renditeshin klori,bromi e jodi. triada e metaleve alkaline,ku
renditeshon Litiumi,natriumi e kaliumi. Kimiste te tjerë kanë treguar se
elementet mund te grupoheshin ne bashkesi më me shumë elemente te
ngjashem. Kështu magnezi iu shtua alkalinotokesoreve, fluori iu shtua
halogjeneve etj. Po kështu oksigjeni,squfuri,arseniku,antimoni e
bismuthi qe nga 1854 bëjnë pjesë ne një familje. Rreth 1862 kimisti
francez Shankurtua,i vendosi elementet sipas rritjes se mases atomike
Pohimi se vetite e elementeve janë ne varësi periodike te mases atomike
të tyre perben ligjin periodik. Kimisti Anglez Nju lends me 1863
propozoi një sistem klasivikimi te elementeve sipas rritjes se mases
atomike. Elementet ishin ndare ne shttate grupe me shtatë elemente
secili. Ai e quajti këtë klasifik Ligj i Oktatave. Idet e mëvonshme e me
një rëndësi kolosale dalin ne pah ne 1869 nga rusi Dimitri Mendelejev.
Ai kreu një studim te thelluar midis mases se elementeve dhe vetive të
tyre fizike e kimike Ai propozoi një tabele te perbere nga 17 shtylla e
me pas një tabele me 8 shtylla e cila u perdor për shumë kohe e me vonë u
zevendesua me tabelen me perioda te gjata, te cilem e perdorim dhe sot.
Grupin VIIIA ,gazet e plogeta, qe nuk njiheshin ne kohën e
Mendelejevit,e shtuan anglezet Relej dhe Ramsej me 1894 pasi zbuluan
heliumin, neonin dhe argonin.
Pas zbulimit te elektonit nga fizikanti Tomson dhe propozimit te
teorise berthamore te ndërtimit te atomit nga Ratherford,fizikanti
anglez Van Den Brok,vuri re se ngarkesa e berthames qe e njohim si numri
atomik përputhet me numrin e elementit ne sistemin periodk. Fizikanti
anglez Mozli percaktoj vlerat e sakta te numrit atomik te elemeteve
nëpërmjet studimit te spekterave të tyre rentgen X Me 1922 Bori bëri një
interpretim te tabeles sipas strukturës elektronike te atomit dhe
propozoi tabelen me perioda te gjata, qe përdoret e sot.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulimi i elementeve kimike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: