Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Jeta ndriçon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Jeta ndriçon   Fri Aug 27, 2010 5:58 pm

Të gjithë organizmat e gjallë ndriçojnë, disa më pak e disa më tepër. Edhe ushqimet e ngrira ndriçojnë ndonëse më pak sesa ushqimet e freskëta.
Ky quhet ndriçim biofotonik.
Disa dijetarë mendojnë se kjo është drita e jetës dhe se është një mjet komunikimi përbrenda qelizave si dhe një tregues i shkallës së rregullit biollogjik.


Sa më e madhe të jetë shkalla e rregullit në një organizëm aq më e vogël është përmbajtja mesatare e të dhënave (entropia), pra aq më i vogël është edhe rrezatimi biofotonik.
Por nuk dihet akoma se nga e ka burimin ky rrezatim. Ka shumë arsye të besohet se mund të jetë diku në DNA-në e bërthamës së qelizave. Kështu qelizat e kuqe të gjakut që nuk kanë DNA nuk rrezatojnë biofotone.
Por pjesa më e madhe e dijetarëve që merren me shkencat e natyrës janë të mendimit se ky ndriçim është vetëm pasojë (mbeturinë) e metabolizmave që ndodhin në organizëm.
Përveç ndriçimit biofotonik ka edhe ndriçim që krijohet nga rrezatimi i ngrohtë apo edhe bioluminishencë të cilat nuk duhet të ngatërrohen me njëra-tjetrën.
Me anë të analizës biofotonike midis të tjerash mund të gjurmohen ndryshimet gjenetike si dhe mund të shikohet cilësia e ushqimeve të cilat nuk mund të bëhen me lloje të tjera metodash analitike.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Jeta ndriçon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: