Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Barna të shpejta shtëpiake

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:26 am


Inflamacioni i fshikëzës urinare


Pas çdo urinimi vëni në vagjinë një vatë të njomur në vajlavande të tretur me ujë. Kjodo të zbusë djegien. Pini samë shumë lëngje, sepse lëngjet i lehtësojnë simptomat e cistiteve. Lëngu nga belushi gjithashtu ka efekt të mirë. Në qoftë se inflamacioni zgjat


më shumë, kërkojeni ndihmën e mjekut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:27 am

Goja e tharë

Në qoftë se uji nuk mund t’ju zbusë tharjen e gojës, shtojini disa rriska limoni.Limoni ka shije të thartë, andaj do të nxisë tajitjen e jargëve, dhe do të zbusë tharjen e gojës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:27 am

Kokëdhembja

Shtrëngojeni me gishtin e madh dhe me gishtin tregues të dorës rajonin ndërmjet gishtit të madh dhe gishtit tregues të dorës tjetër dhe vazhdoni shtypjen dy minuta. Përsëriteni këtë veprim edhe në dorën tjetër. Ky masazh akupresure kineze u rekomandohet shtatzënave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:27 am

Kapsllëku (konstipacioni)

Lulezonja është laksativ i shkëlqyeshëm, andaj thjesht mund të hani një kërcyell lulezonje dhe rezultati nuk do të mungojë. Janë shumë të dobishme edhe fletët e kasias.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:27 am

Lëkura e tharë

Për t’ia kthyer lagështinë lëkurës, përdoreni lëngun të cilin e keni shtrydhur nga fletët e bimës Aloe (bimë tropikale).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:28 am

Inflamacioni i mukozës

(kandidaza) Fletët e kumakut hidhini në ujë të valuar dhe lërini që të ftohen dhjetë minuta. Nxirrini fletët dhe shtojini dy pika lavande, ndërkaq me të shpërlajeni rajonin e goditur. Jogurti i thjesht gjithashtu ndihmon në zbutjen e djegieve dhe te kruarjeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:28 am

Duar të vrazhda

Lëkura e tharë dhe e vrazhdë e duarve mund të kurohet me përzierje të patates së grimcuardhe vajit të ullirit. Thjesht, qiteni tretjennë lëkurë, lëreni dhjetë minuta dhe pastaj lajeni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:28 am

Lodhja

Dhjetë pika vaji rigoni, 15 pika të bimës Litsea Cubeba dhe pesë pika vajimendre përzieni në një bazë vaji bajameje. Hidhini disa pika të kësaj tretjeje kur bëni banjë për t’u freskuar apo një pikë në faculetë në mënyrë që të inhaloni parfumin, i cili do t’ju relaksojë shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:28 am

Era e pakëndshme e trupit

Përzieni 6 pika vaji eterik të lavandës me një gjysmë litri uji të distiluar dhe qiteni me gishtërinj në ato pjesë të trupit të cilat ju djersiten më së shumti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:28 am

Shputa atletike

Fjala është për infektimin me kërpudhën, e cila më së miri rritetnë ambientin e ngrohtë dhe me lagështi. Lajini rregullisht shputat dhe thajini mirë (posaçërisht rajonet ndërmjet gishtërinjve) dhe sëmundja do të eliminohet brenda pak javësh. Shfrytëzojeni vetëm peshqirin tuaj, në mënyrë që sëmundja të mos bartet te personat e tjerë, apo të mos infektoheni nga të tjerët. Ndërkohë, për t’i qetësuar plasaritjet në shputa, në një enë me ujë hidhni dy lugë uthull molle dhe lagini shputat dhjetë minuta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:29 am

Gjakderdhja nga hundët

Njomeni një fashë në ujë trëndafili dhe qiteni në pjesën e brendshme të hundëve dhe do të ndalet gjakderdhja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:29 am

Tretja e dobët e ushqimit

Një xhenxhefil të freskët të grimcuar qiteni në një gotë me ujë, pastaj qiteni në një enë, mbulojeni dhe zieni pesë minuta në zjarr të lehtë. Kullojeni dhe pijeni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:29 am

Dhembjet në kryqe

Në qoftë se hani rrikë (Cochlearia armoracia), mund të zbusni dhembjet në kryqe. Në kryqe mund të vëni edhe një fashë me akull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1065

MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    Sun Oct 03, 2010 10:29 am

Lemza

Stresi i fuqishëm apo i dobët rëndom janë ilaçi më i mirë kundër lemzës. Luteni dikën që pas shpine të lëshojë çelësin e ftohtë apo në zverk të vëni pak akull, në mënyrë që të ndërpreni refleksin i cili nxit lemzën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Barna të shpejta shtëpiake    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Barna të shpejta shtëpiake
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti legjendar që nuk dihet nga kush është krijuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: