Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Lëngu i panxharit kundër shtypjes së lartë të gjakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

Lëngu i panxharit kundër shtypjes së lartë të gjakut  Empty
MesazhTitulli: Lëngu i panxharit kundër shtypjes së lartë të gjakut    Lëngu i panxharit kundër shtypjes së lartë të gjakut  I_icon_minitimeMon Oct 11, 2010 9:34 pm

Kërkimet e vazhdueshme të mjekëve dhe shkencëtareve kane treguar se një gotë uji me lëng panxhari në ditë do të ishte i mjaftueshëm për të ulur tensionin e gjakut.

Efekti u dallua pas kundërveprimit të përbërësve të lëngut të panxharit ndaj mikrobeve të gjendura në gojën e njeriut.
Më pas u vu re se pirja e një gotë uji me lëng panxhari shoqërohej me një sërë ndryshimesh fiziologjike.
Përbërësit e lëngut ndikonin në zgjerimin e enëve të gjakut dhe si rrjedhojë qarkullimin e gjakut me më shumë shpejtësi. Kjo ndihmonte në uljen e shtypjes së gjakut.

Perime të tjera përmbajnë nitrate në sasi të larta, si panxhari, përfshirë spinaqin dhe marulen (lakra jeshile).

Provokatorët më të rrezikshëm të sëmundjes së presionit të lartë të gjakut jane kripa, kafeja, alkooli, duhani dhe droga qe njekohesisht janë edhe armiqtë më të mëdhenj të shëndetit normal.
Dhjami, gjalpi, djathi dhe ëmbëlsirat, janë të këshilluara të merren në sasi sa më të vogël nga personat që nuk kryejnë veprimtari fizike. Kufizime duhen bërë edhe në brumëra.

Mbajtja e peshës në shifra të përafërta me numrin e centimetrave që tejkalojnë 1 metër të lartësisë, do të ishte mjaft e preferuar dhe dobiprurëse në parandalimin e sëmundjes së presionit të lartë të gjakut etj.

Simptomat me të cilat shoqërohet presioni i lartë i gjakut jane:

- Dhimbje koke, sidomos në mëngjes
- Gumëzhitje të veshëve
- Marramendje
- Ndonjëherë del gjak nga hundët
- Depresion pa e ditur shkakun
- Personi është i shqetësuar dhe i irrituar
- Skuqje e fytyrës
- Ndjenja të fikëti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lëngu i panxharit kundër shtypjes së lartë të gjakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hudhra kundër shtypjes së lartë të gjakut
» Grupet e Gjakut, Percaktimi i Grupeve te Gjakut dhe Transfuzioni i Gjakut
» Vetitë shëruese të panxharit
» Lëngu i rrushit forcon imunitetin
» Lëngu i mollës i mirë për kujtesën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: