Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Takimi i parë me fëmijën tuaj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Takimi i parë me fëmijën tuaj!   Sat Oct 23, 2010 9:45 am

akimi i parë!
Tashmë fëmija juaj ka lindur dhe jeni bërë nënë! A ndiheni e befasuar nga disa gjëra që i përkasin pamjes së tij?

Ajo që ju befason më tepër janë përmasat e vogla të fëmijës suaj, sasia e flokëve te tij, trupi i rrudhur, koka e shtypur dhe vështrimi i papërfillshëm. Por mos u shqetësoni, gjithçka është në rregull. Pas disa javësh do të duket shumë i ëmbël. Jepini kohë që t’i tejkalojë disa rrethana te zakonshme që paraqiten te të porsalindurit.
Së shpejti do të shndërrohet në një fëmijë të ëmbël dhe të lezetshëm, me një fytyrë të vogël, të buzëqeshur dhe sy të hareshëm. A nuk është kjo ajo që keni pritur?

Lëkura: Menjëherë pas lindjes lëkura e fëmijës është e kuqe, pastaj gradualisht zbehet dhe në fund merr ngjyrën rozë.

Koka:Mund të jetë pak e shtrembër. Ndonjëherë mund të duket më tepër si koni e jo si sferë (eshtrat e buta të kafkës rregollohen në atë
mënyrë që koka e fëmijës të ngush-tohet në kanalin e lindjes). Koka e të porsalindurit ka dy kupa, kupën e madhe përpara, mbi ballë dhe kupën e vogël në pjesën zverkore të kokës. Perimetri i kokës së të porsalindurit është zakonisht 31 deri në 38 cm.

Kërthiza: Pas lindjes, kordoni lidhet me një kapëse plastike, përafërsisht 2 cm mbi kërthizë. Tre ditë pas lindjes, kapësja hiqet. Pjesa tjetër e kordonit tkurret, forcohet dhe merr ngjyrë të errët dhe pas 6-14 ditësh, nëse ka përkujdesje të përshtatshme, bie. Për t’u kujdesur për kërthizën e fëmijës këshillohuni me pediatren.
Fytyra: Palosjet në qoshet e brenoshme të syve dhe enjtja e shkaktuar nga lindja, i bën sytë të duken si të picërruar. Mos u shqetësoni; vetëm në pak ditë - atëherë kur
të enjturit largohet dhe hunda merr formën e saj të rregullt - gjithçka pa dyshim do të duket mrekullueshëm.
Gjymtyrët e mbledhura: Fëmija juaj i porsalindur, sigurisht do të duket shumë i brishtë, me duart dhe këmbët e tij jo plotësisht të shtrira. Kjo është normale, gjymtyrët e tij do të shtrihen kurtë përshtaten me të qenurin jashtë mitrës suaj. Nëse ai ju duket këmbështrembër, mos u shqetësoni. Kjo është pjesë e procesit të shtrirjes dhe vetvetiu do të zhvillohet kur të mbushë 5 ose 6 muaj.
KESHILLA :
Kërthiza e fëmijës suaj - ajo do të thahet dhe do të bjerë 6 ditë deri në 2 javë pas lindjes. Ndërkohë, kërthiza ka nevojë për përkujdesje, në mënyrë që të mbrohet nga infeksionet. Mbajeni vendin të pastër (dhe mos u shqetësoni, pasi nuk do ta lëndoni fëmijën tuaj - në kërthizë nuk ka nerva, pavarësisht nga pamja jo fort e këndshme që ajo ka); dha paloseni pelenën vetëm njëherë në krye që të mundësoni qarkullimin e ajrit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Takimi i parë me fëmijën tuaj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: