Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Të përgjithshme rreth Biologjisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Të përgjithshme rreth Biologjisë   Sat Oct 30, 2010 9:54 am


1 Bazat e azotuara te ADN jane :


-Adenina
-Guanina
-Citozina
-Timina

2 - Uracili eshte baze e azotuar qe takohet te ARN m dhe nuk takohet te ADN

3 - Gjeni ndertohet nga ADN

4 - Aleli eshte forme alternative e nje gjeni.

5 - Gjeni eshte pjese e ADN pergjegjese per transmetimin e nje tipari.

6 - ADN ndodhet ne Berthame e ne Mitokondri

7 - ADN ndryshon nga ARN .. nga nje prej baza te azotuara.

8 - ARN i ndodhet ne Berthame

9 - Gameti femeror i nje lloji shtazor ka nje numer haploid kromozonesh.

10 - Dukuria e pranise se nje numri kromozonesh me te madh se 2n dhe sa nje shumefish i numrit n emerohet Poliploidi.

11 - Nje individ quhet homozigot per nje tipar te dhene nqse per kete tipar ka dy alele te njejte.
_______________________________________________________________________________________________________

1 - Semundja e malarjes shkaktohet nga plazmodiumi i malarjes

2 - Kodi gjenetik permban instruksionin per renditjen e aminoacideve ne proteine.

3 - Ne spermatozoidin e njeriut ndodhen nje kromozon Y

4 - Tek njeriu individi femer ndryshon nga individi mashkull sepse ne perberjen kromozoike te tij ai ka nje kromozon Y

5 - Kromozonet e seksit jane te pranishme ne
qilizat veze
ne spermatozoide

6 - Numri i kromozoneve te zigota e njeriut eshte diploid

7 - Hemofilia eshte semundje qe takohet kryesisht tek meshkujt.

8 - Ne nje familje e cila ka kater vajza, pritet te linde femija e peste. Mundesia qe ky femije te linde djale eshte 50 %

9 - Probabiliteti per te qene i semure nje femije i lindur nga dy prinder, mbartes te nje semundje tresheguese recesive eshte 25%.
______________________________________________________________________________________________________

1 - Astigmatizmi eshte crregullimi i te shikuarit

2 - Siperfaqa e lekures se trupit arrin deri ne 2 m katror

3 - Hormoni Adreno- kortikotrop prodhohet nga adenohipofiza

4 - trashesia e lekures se njeriut luhatet ne 0,5- 5 mm

5 - Gjendrat qe prodhojne hormone jane
hipofiza
tiroidia
vezoret
neurohipofiza
termisheza

6 - Ne zhvillimin fizik te organizmit ndikojne hormone te prodhuara ngagjendrat e meposhtme
Hipofiza
Tioridia
Gjendrat seksuale

7 - Ne zhvillimin seksual te njeriut ndikojne hormonet te prodhuara nga
gjendrat
seksuale
hipofiza
tiroidia
_______________________________________________________________________________________________________

Hormoni i rritjes GH i cili ndikon ne procesin e rritjes se kockave dhe muskujve si dhe ne proceset metabolike prodhohet nga adenohipofiza

2 - Hormoni kunder urinimit ADH prodhohet nga neurohipofiza

3 - Estratioli eshte hormon qe prodhohet nga vezorja

4 - Kifoza eshte nje semundje e shtylles kurrizore e cila pasqyrohet me e dale

5 - Fortesia e kockave eshte e lidhur me kriperat e karbonatit dhe fosfatit te kalciumit.
______________________________________________________________________________________________________

Bakteret, rezistenca e tyre ndaj antibiotikeve

Bakteriet ndahen në shumë varietete brenda llojit të tyre. Disa prej këtyre varieteve mbajnë në vetvete informacion gjenetik rezistent ndaj ilaçeve, kimikateve dhe substancave të tjera të ndryshme. Kur bakteriet ekspozohen ndaj një lloji të caktuar ilaçi, ato që nuk janë rezistente ndaj tij shkatërrohen, ndërsa ato që janë rezistente mbijetojnë dhe arrijnë të kenë mundësinë për t'u riprodhuar. Bakteriet jorezistente zhduken nga popullata dhe zëvendësohen nga ato rezistente, të cilat riprodhohen shpejt. Në fund mbetet një koloni bakteriesh e përbërë vetëm nga individë që janë rezistentë ndaj këtij antibiotiku dhe, duke filluar që nga ky moment, ky antibiotik bëhet i paefekshëm kundër këtij lloji bakteriesh. Pika e rëndësishme është se këto bakterie janë përsëri të njëjtat bakterie dhe lloji është i njëjtë.

_______________________________________________________________________________________________________

1 - Jeta e nje spermatozoidi ne rruget gjinore te femres eshte rreth 3 deri ne kater dite

2 - Jeta e nje veze ne rruget gjinore te nje femre eshte 24 ore

3 - Nje spermatozoid eshte me i vogel se nje qelize veze rreth 10 000 here

4 - Spermatogjeneza ndodh ne moshen e pubertetit

5 - Dy qeliza bija te formuara nga ndarja e pare e qelizes vese te fekonduar tek njeriu quhet Blastomere

______________________________________________________________________________________________________

1.cdo sekond prodhohen rreth 1000 spermatozoide...

2.nje veze ka 48 ore kohe qe te fekondohet...

3.zigotes i duhen 6 dite qe te vendoset ne uterus...

4.zigota ne vetvehte eshte nje qelize burimore (nuk po them klasen e ndarjes ketu)

5.zigota nuk sulmohet nga sistemi imunitar edhe pse ka gjysmen e materialit gjenetik te huaj per faktin sepse ndodh nje bllokim i sistemit imunitar tek femra.
_______________________________________________________________________________________________________
1 - Uji ndodhet ne Plazem ne nje sasi prej 90%

2 - Sasia optimale e sheqerit ne gjak eshte rreth 70 - 110mg/ 100ml gjak

3 -Jetegjatesia e rruazave te kuqe te gjakut eshte rreth 120 dite

4 - Numri e leukociteve ne gjakun e nje njeriu te shendoshe eshte 6000 - 8000 per mmkub gjak

5 - Ne kushtet normale numri e eritrocitevene gjakun e indivedit mashkull tek njeriu eshte rreth 5 200 000 - 300 000 mmkub gjak
ndersa i femres 4 700 000 - 300 000.
_______________________________________________________________________________________________________
1 - Shkenca qe meret me studimin e etapave te para te zhvillimit te organizmit quhet Embriologji

2 - Seria e stadeve neper te cilat kalon zhvillimi nga zigota deri ne organizmin e rritur permblidhet ne Embriogjeneze

3 - Adenohipofiza eshte dhe nje gjender endoktrime

4 - Amniosi eshte nje cipe qe rrethon embrionin

5 - Asteri eshte karakteristike gjate Mitozes

6 - Hormonet te gjallesat shtazore jane produkte te gjendrave endokrime

7 - Auksinat jane hormone bimore.
_______________________________________________________________________________________________________
1 - Skeleti i vertebroreve eshte i formuar nga ind kockor dhe kartilagjinor.

2 - Embrioni i nje gjitari e mer oksigjenin nga limfa e nenes.

3 - Glomerulonefriti eshte semmundje qe shkaktohet nga baktere.

4 - Pielonefriti eshte semundje qe shkaktohet nga Bakteret

5 - Neurotejcuesit jane lende kimike

6 - Neurotejcuesit sintetizohen ne trupin e neuronit.
________________________________________________________________________________________________________
1.diabeti i formes 1 vjen si pasoje e sulmimit te pankreasit nga sistemi imunitar.

2.diabeti i formes 2 vjen si pasoje e nje sintetizimi te paket te insulines,ose ne probleme te percimit te senjalit ne qelize ose ne nje rezistence te qelizes kunderjt ketij hormoni.

3.disa nga komplikancat qe ka diabeti eshte semundjet ne sistemin kardiovaskular,neuropaatia diabetike,nefropatia diabetike,ketoacidoza.

4.diagnoze e diabetit behet me glicemine mbi 126 mg/dl kur je pa ngrene, dhe 200 pas ushqimit.

5.disa shenja jane urinimi i shpeshet,nevoja qe te pish uje shpesh etj
_______________________________________________________________________________________________________
1 - Pinocitoza - tip endocitoze , permes te ciles qeliza thith lengje

2 - Tal - formacion si gjethe i trupit te shume alqave dhe bimeve te tjera te ulta.

3 - Taksonometria - shkenca qe klasifikon organizmet ne kategori te ndryshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të përgjithshme rreth Biologjisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: