Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Si mund të dallojmë migrenën nga dhimbjet e tjera të kokës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
BeLti


<b>Postime</b> Postime : 1065

Si mund të dallojmë migrenën nga dhimbjet e tjera të kokës   Empty
MesazhTitulli: Si mund të dallojmë migrenën nga dhimbjet e tjera të kokës    Si mund të dallojmë migrenën nga dhimbjet e tjera të kokës   I_icon_minitimeSat Oct 30, 2010 10:19 am

Së pari, i sëmuri me dhimbje koke të përsëritur të zgjatur, duhet të drejtohet te mjeku. I takon atij të bëjë diagnozën dalluese me dhembjet e kokës me natyrë tjetër, veç migrenës, Shpesh ky është një proces i vështirë, por i realizueshëm.
Janë një sërë sëmundje të tjera që shfaqen me dhembje të kokës. Të tilla janë gjendjet gripale me temperaturë, rritja e tensionit arterial dhe mjaft sëmundje të sistemit nervor si tumoret, meningjiti, hemorragjitë, dëmtime të enëve të gjakut të trurit, streset, etj.
Aktualisht përveç ekzaminimit klinik, mjeku ndihmohet edhe nga mjaft ekzaminime të tjera që bëhen edhe në vendin tonë. Këto janë analizë e gjakut, matja e tensionit të gjakut, ekzaminimi i syrit, fundit të syrit. Elektrocefalografia, skaneri dhe rezonanca magnetike. Me anën e këtyre përjashtohen shkaqet e tyre që përmendëm më lart.
Të sëmurët me migrenë vuajnë shumë nga dhembja e kokës që përsëritet shpesh. Ato e shqetësojnë mjaft, e lodhin, e lënë pa gjumë dhe e pengojnë të përqendrohet në mësime ose në punë. Në veçanti kjo ndodh në ata që nuk mjekohen mirë. Në fakt të sëmurët me migrenë kanë më shumë vuajtje sesa mund të kenë ndërlikime. Këto të fundit janë më të rralla dhe më pak të qëndrueshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si mund të dallojmë migrenën nga dhimbjet e tjera të kokës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nga vijne dhimbjet e kokes dhe si kurohen
» Shenjat që paralajmërojnë migrenën
» Dhimbjet e shpinës
» Dhimbjet që nuk injorohen
» Kur sëmundja e sheqerit dëmton edhe organet e tjera

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: