Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Trigonometri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Trigonometri   Mon Nov 01, 2010 8:42 pm

Trigonometri është një degë e matematikës, të cilit do të thotë etimologjike është " matja e trekëndëshat . " Fjala rrjedh nga greke τριγωνο "trekëndësh" + μετρον "masë."
Trigonometri është degë e matematikës që studion marrëdhëniet në mes të kënde dhe anët e trekëndëshat. Për këtë ai përdor treguesit trigonometrike, të cilat janë përdorur shpesh në llogaritje inxhinierike.
Në përgjithësi, trigonometri është studimi i funksioneve sine , kosinus , tangjent , kotangjent, prerëse dhe cosecant. Drejtpërdrejt ose tërthorazi i përfshirë në degët tjera të matematikës dhe të zbatohet në të gjitha fushat ku janë të nevojshme masat e saktësisë. Trigonometri vlen edhe për degët e tjera të gjeometrisë , siç është fusha të studim rasti në gjeometrinë e hapësirës .
Ajo ka shumë aplikacione: teknika triangulation, për shembull, janë përdorur në astronomi për të matur distanca të mundshëm të mbyllur në matjen e distancave ndërmjet pikave gjeografike , dhe sistemet e navigimit satelitët .


Njësitë këndor

a i përket qoshet , dhe për këtë arsye në trigonometri, tri njësi janë përdorur, edhe pse më të përdorur në jetën e përditshme është shkalla e gjashtëdhjetë në matematikë është përdorur Radian më të madhe, dhe është përcaktuar si njësi e natyrshme për matjen e këndeve grads do të zhvillohet si njësi më të afërt të sistemit decimal është përdorur në studim, arkitekturë ose ndërtimit.
Radian : këndore bërthama e natyrshme në trigonometri, do të kemi përdorim këtu. Në një rreth të plotë është 2π radian.
gjashtëdhjetë shkallë : këndore njësi që ndan një rreth në 360 gradë.
Grad : këndore njësi që ndan rrethin në 400 grads.

Funksionet trigonometrike

Funksionet trigonometrike

Artikulli kryesor: funksion trigonometrike
Trigonometri si një degë e matematikës kryer studimin e tyre në marrëdhëniet midis anëve dhe këndeve të një trekëndëshi, me kërkesë të menjëhershme në gjeometri dhe aplikimet e saj për zhvillimin e këtij qëllimi, një seri e funksioneve që kanë mbijetuar qëllimin e tyre origjinale, duke u bërë në shumë raste studiuar elementet matematikore në veten e tyre, dhe me aplikacione në fusha të ndryshme.
Trekëndëshit ABC është një trekëndësh në C, ne do të përdorim për të përcaktuar arsyet kosinus sine, dhe tangjent e kënd Korrespondon me majë A, që ndodhet në qendër të rrethit.

Sine (mëkatin shkurtuar, ose pa i njohur si "sinus" në latinisht) eshte raporti midis këmbën e kundërt mbi hipotenuzë ,
Kosinus (cos i shkurtuar) është raporti i ngjitur këmbën në hipotenuzë


Tangjent (shkurtuar si tan apo cirk) eshte raporti midis këmbën e kundërt në anën ngjitur,


Cosecant : (CSC shkurtuar ose cosec) është e drejta e gjirit reciprok, dhe gjithashtu multiplikativ inversi i saj

Sekansa (sec shkurtuar) është reciproke e arsyes kosinus, apo edhe inversi i saj shumëfishte:


Kotangjent : (i shkurtuar si ahur ose CTA) është reciproke e raportit tangjent, apo edhe inversi i saj shumëfishtë


Vlera e funksioneve trigonometrike
Perimetër në radian


hark në shkallë të gjashtëdhjetë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trigonometri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Matematikë & Fizikë-
Kërce tek: