Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kujdes nga antispastikët!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Kujdes nga antispastikët!   Fri Nov 05, 2010 5:42 am

Për momentin qetësojnë dhimbjen akute, por të përdorur rregullisht si ilaç antingërç, përfundojnë ne efektin e "bllokimit" të zorrëve, duke favorizuar shfaqjen e konstipacionit kronik.
Nga këto medikamente është më mirë të preferohen "rregullatorë" të lëvizshmërisë së zorrëve (peristaltika intestinale).
Edhe në këtë rast është e dobishme t'u besosh probiotikëve të cilët riekuilibrojnë florën intestinale. Në barnatore, përveç kësaj, ka mundësi të gjenden medikamente që rregullojnë aktivitetin e zorrëve, duke mbrojtur mukozën dhe duke ristabilizuar ritmin fiziologjik.
Më efikaset janë me bazë fibrash vegjetale si algat, klorofili i lëngshëm etj, në formë pluhuri apo shurupi, merren për një muaj për të ndihmuar zorrën për të gjetur përsëri ritmin e saj.
Së fundi, mjaft efektive është edhe çaji me bazë bimore p.sh. çaj kamomili apo çaji jeshil pas darkës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kujdes nga antispastikët!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: