Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si shërohet depresioni pa ilaçe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Si shërohet depresioni pa ilaçe   Mon Nov 15, 2010 7:04 am


Humbja e energjisë është njëra nga karakteristikat e depresionit dhe eshte efekti fizik ai qe rrit disponimin e mirë në shkallën më të lartë.

Nuk është e panjohur se ushqimi i rregullt dhe aktivitetet e rregullta fizike ndikojnë në gjendjen psikologjike, por është risi fakti që ushtrimet bëhen pjesë e terapisë dhe faktor i rëndësishëm i daljes nga kjo gjendje.

Ushtrimet posedojnë fuqinë e gjenerimit të energjisë, e cila në tru lëviz krahas disa proceseve, përfshirë sekretimin e hormonit të kënaqësisë dhe të qetësisë.

Se çfarë ndodh me psikikën kur fillojnë ushtrimet varet nga llojet e ushtrimeve, lodhja dhe sa ushtroni ju.

Marrim shembull një shëtitje të shpejtë prej dhjetë minutave. Efekti bazë në disponim është akumulimi i energjisë, e cila ndihet si një rrymë që përshkon trupin. Më pas vjen ajo ndjenja e çuditshme që ndiejmë në kokë e që nuk mund ta shpjegojmë. Ajo për të cilën nuk kemi vetëdije është puna e sistemit endokrin dhe sekretimi i hormoneve që provokojnë ndjenjën e kënaqësisë dhe të qetësisë.

Ushtrimet e zgjatura, për shembull, një orë aerobik, akumulon energji dhe zhduk tensionin psikik për disa orë të tëra edhe pas ushtrimeve, që ofron kohë të mjaftueshme që statusi hormonal të stabilizohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si shërohet depresioni pa ilaçe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: ILAQE & Medikamente-
Kërce tek: