Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 pyetje mbi ket semundjen .Morbus Menière.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
albshku
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
albshku

<b>Postime</b> Postime : 1

MesazhTitulli: pyetje mbi ket semundjen .Morbus Menière.   Tue Dec 07, 2010 9:12 pm

hi desha te ju pyes mbi ket semundje Morbus Menière per kurim te me tutjeshem barna cilat mi perdor cfar paracet kjo semundje .... ju flm paraprakisht pershendetje klm [b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Re: pyetje mbi ket semundjen .Morbus Menière.   Sun Jan 02, 2011 7:52 am

Sëmundje Meniere's
Përcaktim
sëmundje Meniere është një gjendje e karakterizuar nga vertigo përsëritura (marrje mendsh), humbjen e dëgjimit, dhe tringëllimë (një zhurmshëm, gumëzhimë ose telefononi tingull në veshët).
Përshkrim
sëmundje Meniere ishte emëruar për frëngjisht Meniere mjek Prosper, i cili së pari e përshkroi sëmundje në 1861. Kjo është një anomali brenda veshit të brendshëm. Një lëviz lëngun quajtur endolymph në kanalet cipë labirint ose gjysmërrethor brenda labirinti kockor brenda veshit të brendshëm. Kur shkon kokës apo trupit, lëviz endolymph, receptorët shkaktuar nervore në labirint cipë të dërgojë sinjale në tru për lëvizje të trupit. Një ndryshim në volumin e lëngjeve endolymph, ose ënjtje apo këputje e labirinthit cipë, është menduar të rezultojë në simptome të sëmundjes Meniere.
Shkaqet dhe simptomat
Shkaqet
Shkaku i sëmundjes Meniere është i panjohur si i 2002, megjithatë, shkencëtarët janë duke studiuar disa shkaqe të jetë e mundur, duke përfshirë ndotjen nga zhurma, infeksionet virale, ose ndryshimet në modelet e rrjedhës së gjakut në strukturat e veshit të brendshëm. Që sëmundja Meniere e nganjëherë shkon në familje, studiuesit janë edhe në kërkim në faktorët gjenetik si shkaqet e mundshme të trazirave.
Një fushë e hulumtimeve që tregon premtimin është marrëdhënie të mundshme ndërmjet sëmundjeve të Meniere dhe dhimbje koke migrenë. Dr Meniere vetë sugjeroi mundësinë e një lidhje, por studimet e hershme dhënë rezultate kontradiktore. Një studim rigoroz gjermane botuar në fund të vitit 2002 raportoi se prevalenca jetës së migrenë ishte 56% në pacientët e diagnostikuar me sëmundje Meniere si në krahasim me 25% për kontrollet. Hulumtuesit vuri në dukje se puna e mëtejshme është e nevojshme për të përcaktuar natyrën e saktë të marrëdhënies në mes të dy çrregullime.
Një studim i botuar në fund të vitit 2002 raportoi se ka një rritje të konsiderueshme në numrin e CD4 qelizave në gjakun e pacientëve që kanë një sulm akut të sëmundjes Meniere-së. qelizat CD4 janë një subtype e T qelizave, të cilat janë prodhuar në gjëndrën thymus dhe rregullimin përgjigje e sistemit imunitar në qelizat e infektuara ose malinje. hulumtime të mëtejshme është e nevojshme për të qartësuar rolin e këtyre qelizave në sëmundje Meniere's.
Një tjetër faktor i mundshëm në zhvillimin e sëmundjes Meniere është humbja e myelin nga qelizat që rrethojnë fibrat nervore vestibular. Myelin është një material bardha yndyror në membranën qelizore të qelizave Schwann që formojnë një mill rreth qelizave nervore të caktuara. Ajo vepron si një izolant elektrike. Një ekip i studiuesve në Universitetin e Virxhinias raportuar në 2002 që qelizat nervore vestibular në pacientë me sëmundje Meniere njëanëshme janë demyelinated; ". Izolimin" që është, ata kanë humbur mbrojtëse e tyre Studiuesit janë duke hetuar për mundësinë që një sëmundje virale ose çrregullim të sistemit imunitar është përgjegjës për demyelination e qelizave nervore vestibular.
Simptomet
Simptomat e sëmundjes Meniere-së janë të lidhura me një ndryshim në volumin e lëngjeve në labirintin e veshit të brendshëm. Simptomet përfshijnë marramendje të rënda ose marramendje, veshët, humbjen e dëgjimit, dhe ndjesi e dhimbje apo presion në vesh të prekur. Simptomat shfaqen papritmas, e fundit deri në disa orë, dhe mund të ndodhë sa më shpesh që të përditshme për sa rrallë si një herë në vit. Një sulm tipik përfshin marramendje, veshët, dhe humbjen e dëgjimit, megjithatë, disa individë me sëmundje Meniere mund të përjetojnë një shenjë të vetme, si një periudhë të rastit të marramendje të lehtë apo periodike, intensive telefon në vesh. Sulmeve të rënda vertigo mund ta detyrojë të sëmurë që duhet të uleni ose shtriheni, dhe mund të shoqërohet me dhimbje koke, të përzier, të vjella apo diarre. Dëgjimi ka tendencë për të rimarrë në mes të sulmeve, por bëhet progresivisht më keq me kalimin e kohës.
sëmundje Meniere zakonisht fillon në mes moshës 20 dhe 50 vjet, megjithatë, ajo nuk është e pazakontë për njerëz të moshuar për të zhvilluar sëmundje pa një histori të mëparshme të simptomeve. sëmundje Meniere e te meshkujt dhe femrat në numër të barabartë. Në shumicën e pacientëve vetëm një veshit është e prekur, por në rreth 15% të dy veshët janë të përfshirë.
Diagnozë
Rreth 3-5 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë sëmundje Meniere-së, dhe pothuajse 100.000 raste të reja janë diagnostikuar çdo vit. Diagnoza është e bazuar në historinë mjekësore, ekzaminimi fizik, dëgjim dhe teste të bilancit, dhe të imazhit mjekësore me imazhit rezonancë magnetike (MRI).
Disa lloje të testeve mund të përdoren për të diagnostikuar sëmundjen dhe për vlerësim në masën e humbjes së dëgjimit. Në pacientë me sëmundje Meniere-së, analizat audiometric (testet dëgjimit) zakonisht tregojnë një lloj ndijor humbjen e dëgjimit në vesh të prekur. Fjala diskriminim apo aftësinë për të dalluar mes fjalëve që zë njësoj është zvogëluar shpesh. Në rreth 50% e pacientëve, funksioni bilanci është reduktuar në vesh të prekur. Një electronystagnograph (ENG) mund të përdoren për të vlerësuar bilancin. Që nga sytë dhe veshët të punojnë së bashku me anë të sistemit nervor për të koordinuar bilancit, matja e lëvizjet e syrit mund të përdoret për të testuar sistemin e bilancit. Për këtë test, pacienti është ulur në një dhomë të errët dhe elektroda regjistrimi, të ngjashme me ato të përdorura me një zemër të monitoruar, janë vendosur pranë syve. ujë të ngrohtë dhe të ftohtë apo të ajrit janë futur butësisht në çdo kanalin e veshit dhe lëvizjet e syve janë të regjistruar.
Një tjetër provë që mund të përdoret, është një electrocochleograph (EcoG), të cilat mund të masë në rritje e brendshme lëngun presion veshit.
Trajtim
Nuk ka shërim për sëmundjet e Meniere-së, por ilaçe, kirurgji, dhe ndryshime në dietë dhe të sjelljes, mund të ndihmojë të kontrollit apo të përmirësojë simptomat.
Medikamente
Simptomet e sëmundjes së Meniere mund të trajtohen me një shumëllojshmëri të mjekësisë me gojë ose me injeksione. Antihistamines, si diphenhydramine, meclizine, dhe cyclizine mund të jetë e përcaktuar për të përmbajtur sistemit vestibular. Një mjekim barbiturate si pentobarbital mund të përdoret për të krejtësisht të qetë të pacientit dhe të lehtësojë marramendje. droga Anticholinergic, si atropine ose scopolamine, mund të ndihmojë të minimizuar përzier dhe të vjella. Diazepam është gjetur të jetë veçanërisht efikas për lehtësimin e marramendje dhe të përzier në sëmundje Meniere-së. Ka pasur disa raporte të kontrollit të suksesshëm të marramendje pas antibiotikëve (gentamicin ose stretomocinë) ose një steroide (dexamethasone) janë të injektohet direkt në veshin e brendshëm. Disa studiues kanë gjetur se gentamicin është efektive në lehtësimin tinitusit si dhe marramendje.
Një mjekim më të reja që duket të jetë efektive në trajtimin e vertigo lidhen me sëmundjen e Meniere është flunarizine, e cila është shitur nën Sibelium emri tregtar. Flunarizine është një kanal kalcium bllokues dhe anticonvulsant që është përdorur aktualisht për të trajtuar sëmundjen e parkinsonit, dhimbje koke migrenë, dhe çrregullime të tjera të qarkullimit të gjakut që ndikojnë në tru.
procedurat kirurgjikale
procedurat kirurgjikale mund të rekomandohet nëse sulmet marramendje janë të shpeshta, të rënda, ose paaftësi dhe nuk mund të kontrollohet nga trajtime të tjera. Trajtim më të zakonshme kirurgjikale është futje e një tub i vogël ose devijim të thahet disa nga lëngu nga kanali. Ky trajtim zakonisht ruan dëgjimin dhe kontrollet vertigo në rreth një gjysmë-për dy të tretat e rasteve, por kjo nuk është një shërim të përhershëm në të gjithë pacientët.
Nervore vestibular çon nga e veshit të brendshëm të trurit dhe është përgjegjës për kryerjen e impulset nervore në lidhje me bilancin. Një neurectomy vestibular është një procedurë, kur kjo nervore është ulur në mënyrë të shtrembëruar duke shkaktuar impulse marramendje nuk arrijnë në tru. Kjo procedurë përherë shëron shumicën e pacientëve dhe të dëgjimit është ruajtur në shumicën e rasteve. Ekziston një rrezik të vogël se dëgjimin ose kontrollin e muskujve të fytyrës do të preken.
Një labyrinthectomy është një procedurë kirurgjike në të cilën mekanizmin e bilancit dhe dëgjimin në veshin e brendshëm janë shkatërruar në një anë. Kjo procedurë është konsideruar kur pacienti ka dëgjuar të dobët në vesh të prekur. Rezultatet e Labyrinthectomy në nivelet më të larta të kontrollit të sulmeve marramendje, megjithatë, ajo gjithashtu shkakton shurdhim të plotë në vesh të prekur.
trajtim alternativ
Ndryshime në dietë dhe sjellje janë rekomanduar ndonjëherë. Eliminimi kafeinë alkool,, dhe kripë mund të lehtësojë frekuenca dhe intensiteti i sulmeve në disa njerëz me sëmundje Meniere-së. nivelet Zvogëlimi i stresit dhe të përdorim eliminimin e duhanit mund të ju ndihmojnë.
Akupunkturë është një trajtim alternativ që ka treguar për të ndihmuar pacientët me sëmundje Meniere-së. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sëmundja listat Meniere si një nga 104 kushteve që mund të trajtohen në mënyrë efektive me akupunkturë.
Prognozë
sëmundje Meniere është një gjendje komplekse dhe të paparashikueshme për të cilat nuk ka shërim. The vertigo e lidhur me sëmundje në përgjithësi mund të menaxhohet apo të eliminohen me medikamente dhe kirurgji. Dëgjimi ka tendencë për t'u bërë më keq me kalimin e kohës, dhe disa nga procedurat kirurgjikale të rekomanduara, në fakt, shurdhim të shkaktojë.
Parandalim
Që nga shkaku i sëmundjes Meniere është i panjohur si i 2002, nuk ka strategji të tanishëm për parandalimin e tij. Kërkimore vazhdon në faktorët e mjedisit dhe biologjike që mund të shkaktojë sëmundje Meniere ose të shkaktoj një sulm, si dhe në komponentët fiziologjike e sistemit të lëngjeve dhe labirint të përfshirë në dëgjim dhe ekuilibër. strategjive parandaluese dhe trajtimin më efektiv duhet bërë e qartë një herë këto mekanizma janë të kuptuar më mirë.
kushtet kryesore
Myelin - Një substancë të bardha yndyrore që vepron si një izolant elektrike rreth nerva të caktuara në sistemin nervor periferik. Ajo është e mendimit se humbja e myelin përreth nervave vestibular mund të ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes Meniere-së.
T qelizave - Një lloj i qelizave të bardha të gjakut të prodhuara në gjëndër thymus që rregullon përgjigje e sistemit imunitar tek qelizat e sëmura ose malinje. Është e mundur që një nënkategori e qelizave T CD4 qelizave të njohur si luan një rol në sëmundje Meniere's.
Tinitusit - Një zhurmshëm, gumëzhimë ose telefononi tingull në veshët.
Transcutaneous stimulimit elektrik nervor (dhjetra) - Një trajtim në të cilën një i tanishëm i butë elektrike është kaluar nëpër elektroda në lëkurë për të stimuluar nervat dhe bllokojnë sinjalet dhimbje.
Vertigo - term mjekësor për marramendje ose një ndjesi tjerrje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
pyetje mbi ket semundjen .Morbus Menière.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Llafeve :: Pyetje & Pergjigjje-
Kërce tek: