Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

  Morali sipas shkenctarve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Morali sipas shkenctarve   Wed Dec 29, 2010 11:22 am

Morali sipas shkenctarveMorali sipas shkenctarve

-Në çdo bestytni të mençurit shkojnë pas budallenjeve - tha: Bekoni.
-Bestytnia është poezia e jetës - tha :Getë
-Nuk ka bestytni, se nuk ka lindë nga ndonje nevojë - tha: A.Grafi
-Më trim e më i fortë është ai që lufton kundër padrejtësisë, sesa ai që bën pa drejtësin - tha : Barleti
-Drejtësia është e vërteta në aksion - tha : Zkuberti
-Lehtë është të jesh i mirë ,vështirë është të jesh i drejtë - tha : Hygo
-Ku ka gjyqe , ka edhe drejtësi - tha : Gorki
-E drejta s'mund të jetë kurrë e të dy paleve , ajo i përket vetëm njërës - tha : Eskili
-Sulmuesi nuk është nuk është gjithmonë fajtor, kurse viktima nuk është gjithmonë e pafajshme - tha : Shulci
-Kur diskutoj me vehtën time çdoherë kam të drejtë - tha :Hasheku
-Të mos ishin njerzit e këqinj ,nuk do të ishin gjykatësit e mirë - tha : Dikensi
-Asgjë nuk është ma banale se padrejtësia dhe vuajtja - tha : Cankari
-Nuk mund të jesh i drejtë nëse nuk je i njerëzishëm - tha :Vonenargu
-Kush bën keq është më fatkeq se ai që e peson - tha : Demokriti
-Nëse diçka është e drejtë ,do kryer pa marrë parasysh arsyet e shumta për të hequr dorë nga kryerja e saj - tha : M.Kyri
-Dashuria dhe urrejta ia ndryshojnë fytyrën drejtësisë - tha : Ruso
-Asgjë nuk e lind më shumë dyshimin se kur dimë për një gjë pak - tha : Bekoni
-Dyshimi është mjegull që i mbulon shpesh pamjet e bukura - tha : Ditrih
-Dyshimi është çlodhja e intelektit - tha : Montenji
-As edukimi më i mirë në kët botë nuk të mbron nga pasionet e këqija - tha : Zhidi
-Me edukatën e vet njeriu mundt të ngrihet apo të poshtërohet - tha : Uatsjajana
-Njeriu është krijesa më e shkëlqyeshme ,prandaj edhe edukata duhet ta formojë në tërësin e qenies së tij ,ta përgatisë për jetën e përditshme, të përhershme - tha : Komenski
-çdo njeri i pa edukuar është karrikaturë e vetvetes - tha : Shlegeli
-Kur prindërit janë të edukuar mirë atëhere edhe femijët mund të lindin të edukuar - tha : Getë
-Edukimi i zhvillon aftësitë, por nuk i krijon ato - tha : Volteri
-Njeriu i pa edukuar njihet në çastin kur e nderojnë ,ndërsa i edukuari atëhere kur nuk nderohet - tha : Montenji
-As armiku më i madh nuk mund të sjellë më shumë dëm se edukata ,e cila gjithë jetën merret si foshnjë - tha : Aristoteli
-Dy të parët deputetë të popullit janë nënlokja dhe mësuesi - tha : Hygo.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Morali sipas shkenctarve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Ç'ështjeve Shqiptare :: Traditat edhe Zakonet-
Kërce tek: