Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si t’i ndaloni sulmet e urisë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Si t’i ndaloni sulmet e urisë?   Thu Jan 13, 2011 3:46 pm

Londër, 13 janar - Nëse keni vendosur që linjën tuaj ta çoni deri në perfeksion, për fillim duhet ta zvogëloni futjen e ushqimit në organizëm. Por përveç kësaj, janë edhe disa këshilla të thjeshta për t’i ndaluar sulmet e urisë:

1. Filloni ditën me lëng grejpfruti
Në vend të kafesë, çokollatës së nxehtës dhe pijeve shumë kalorike, ditën fillojeni me lëngë të grejpfrutit. Kjo pemë tropikale është e mbushur me përbërës të cilët dukshëm e zvogëlojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe e ndalojnë sulmin e urisë.

2. Një gotë ujë para ngrënies
Një gotë e madhe e ujit para çdo shujte shkrin më shumë kalori se çdo pije tjetër për të cilën zakonisht duhet të ndahet sasi e madhe e parave.

3. Patate në vend të brumërave
Mësoni të hani patate në vend të brumërave. Ato kanë më pak kalori, dhe njëkohësisht ndalojnë sulmet e urisë. Prandaj, kur ndieni nevojë për ushqim gjithmonë është më mirë të merrni patate, sigurisht jo patate në formë të patateve të skuqura, por patate të ziera.

4. Në vend të çipsave hani fruta të thata
Në situata kur nuk mund të rezistoni, në vend të çipsit tuaj të preferuar, përcaktojuni për fruta të thata (rrush, arra indiane, etj.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si t’i ndaloni sulmet e urisë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: