Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor Empty
MesazhTitulli: Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor   Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor I_icon_minitimeTue Jan 18, 2011 8:29 pm

Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor F.0118140302928_210
Kërkuesit amerikanë zbuluan vrimën më të madhe të zezë të Universit të zbuluar deri më tani. Ajo gjendet në një distancë prej 50 milionë vitesh drite nga Toka dhe është aq e madhe sa mund të thithë gjithë sistemin tone diellor, si dhe ka një mase sa 6.8 miliardë Diej.

Horizonti i saj i veprimit, limit nga i cili asgjë, madje as drita, nuk mund të shpëtojë nga tërheqja e saj gravitacionale, është katër herë më e madhe se orbita e planetit Neptun.

Vrima e zezë e zbuluar ne galaktikën M87, me e madhja dhe më e largëta galaktikë, është dy herë më e madhe se sa vlerësonin kërkuesit amerikanë. Por, nuk përjashtohet që në vitet në vijim të zbulohen vrima të zeza edhe më të medha, shkruan e përditshmja britanike Daily Mail, raporton Ikub.al.

Astronomët kanë përshtatur një teleskop të posaçëm, të quajtur Frederick C. Gillet Gemini të cilin e kanë vendosur në maje të vullkanit të fjetur Mauna Kea të Hauajit.

Dijetarët besojnë se vrima e zezë gjigante është formuar nga bashkimi i qindra vrimave të zeza më të vogla. Krahasimisht, vrima e zezë e zbuluar në qendër të galaktikës sonë është 1.000 herë më e vogël.

Astronomi Karl Gebhardt i Universitetit të Teksasit pohoi se kjo "mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet vrima e zezë e cila mund të thithë gjithë sistemin tonë diellor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gerrard: Mund t’i mposhtim të gjithë
» ADN robotët mund të shëtitin një ditë nëpër trupin tonë
» Zbulohet shpella në Hënë ku mund të jetojnë njerëzit
» Sistemi diellor
» Fëmija thithë në gjirin e lopës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Teknologjia-
Kërce tek: