Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si të largohet ‘teprica’ nga barku?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Si të largohet ‘teprica’ nga barku?   Fri Jan 21, 2011 6:03 am

Pas lindjes, indi dhe muskujt e barkut bëhen më të lëshuar, të butë, ndërsa organet e brendshme të barkut e spostojnë lëkurën e barkut nga jashtë.

Muskujt e sforcuar te barkut, megjithatë i tërheqin organet nga brenda dhe janë mbajtës të mirë për boshtin kurrizor. Për të arritur këtë dukuri, është mirë që të bëni ushtrime të barkut, sepse ato lëvizin edhe grupin e thellë të muskujve të barkut.

Nëqoftëse gjatë shtatzënisë vie deri tek grumbullimi i masave yndyrore, atëherë juve do t’ju ndihmoj vetëm ushqimi i shëndoshë dietal. Nëse është problemi tek lëkura e tepërt e barkut të varur, ushtrimet e barkut mund t’ju ndihmojnë në forcimin e muskujve.

Megjithatë, zgjidhja e vetme e lëkurës së varur, së bashku me masën dhjamore, është intervenimi kirurgjik estetik - abdominoplastika, por këtë duhet ta planifikoni vetëm atëherë kur përfundojnë lindjet, sepse nëse do të lindni sërish, do të paraqiten strijat dhe lëkura e tepërt. Nëse planifikoni ende lindje, atëherë nuk preferohet intervenimi estetik, por ushtrime dhe masazhe të barkut dhe dush, njëkohësisht me ujë të ftohtë dhe të ngrohtë, për të rritur qarkullimin e gjakut.
Duhet të ndërprisni pirjen e duhanit, pasiqë, nikotina e dëmton indin e kolagjenit, i cili lëkurës i jep elasticitet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si të largohet ‘teprica’ nga barku?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: