Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Si “fitohet”diabeti?

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Si “fitohet”diabeti?  Empty
MesazhTitulli: Si “fitohet”diabeti?    Si “fitohet”diabeti?  I_icon_minitimeFri Jan 28, 2011 6:44 pm

Si “fitohet”diabeti?  F.0127225419255_m
Diabetes mellitus në popull njihet si sëmundje e sheqerit. Në esencë diabeti ka të bëjë çrregullim të shfrytëzimit të insulinës nga qelizat e trupit të njeriut.

Insulina është hormon që prodhohet në pankreas. Pankreasi është një organ i vendosur pas lukthit dhe zorrës dymbëdhjetëgishtore. Ushqimi i konsumuar, në lukth dhe zorrë zbërthehet në glukozë. Glukoza (sheqeri) “thithet” në gjak dhe dërgohet në qelizat e trupit tuaj për t’u përdorur për energji.

Insulina vepron si “çelës” për të ndihmuar sheqerin për të hyrë në qeliza. Pra, nëse nuk ka insulinë të mjaftueshme, ose nëse ajo nuk është efektive, sheqeri nuk hynë në qeliza dhe do të rritet në gjak. Tipi 2 i diabetit shfaqet në familje të caktuara. Anëtarët e këtyre familjeve kanë besueshmëri më të lartë se do të zhvillojnë diabet, në krahasim me popullatën tjetër. Me fjalë të tjera, nëse dikush në familjen e ngushtë ka diabet, rreziku se kjo sëmundje do të zhvillohet edhe te ju është relativisht e lartë.

Qelizat e njerëzve obez e kanë më vështirë të përdorin insulinën. Ky fenomen quhet rezistenca në insulinë. Në këto raste, pankreasi prodhon më shumë insulinë që të “kompenson” këtë rezistencë. Kështu në gjak ka më shumë glukozë se që duhet dhe më shumë insulinë se zakonisht! /
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
dr.Delfina


<b>Postime</b> Postime : 1077

Si “fitohet”diabeti?  Empty
MesazhTitulli: Re: Si “fitohet”diabeti?    Si “fitohet”diabeti?  I_icon_minitimeFri Jan 28, 2011 9:40 pm


Postim me vlerë Iliriana..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Si “fitohet”diabeti?  Empty
MesazhTitulli: Re: Si “fitohet”diabeti?    Si “fitohet”diabeti?  I_icon_minitimeSat Jan 29, 2011 7:26 am

Falimnderit Delfi si gjithmone postime me vlere per dijen time dhe te tjereve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Si “fitohet”diabeti?  Empty
MesazhTitulli: Re: Si “fitohet”diabeti?    Si “fitohet”diabeti?  I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si “fitohet”diabeti?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ngjyra e kaltër e syve do të mund të fitohet për 20 sekonda
» Vezët dhe diabeti
» Diabeti dhe menstruacionet
» Diabeti dhe menstruacionet
» Kush pi pak ujë, rrezikohet nga diabeti!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: