Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën   Sun Jan 30, 2011 12:41 pm

Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshënPersonat të cilët fillojnë dietën për të shpëtuar nga pesha
e tepërt, ndonjëherë e prishin dietën me një çokollatë e ndonjëherë me
ftesat për drekë të miqve.
Specialistja dietologe në spitalin
Farabi të Konjas, Hilal Acar thekson se ndërprerja e dietës për ta
vazhduar më vonë, në vend të dobësimit bëhet shkak për shtimin në peshë.
Sipas Acar meqë riparimi i gabimeve të bëra për t’u dobësuar përfshin
një periudhë kohore të caktuar, kjo gjendje shkakton dhe shkatërrimin
psikologjik të personit. Në vend të marrjes së shpejtë të kileve të
dhëna, në të njëjtën mënyrë, procesin e të dobësuarit duhet ta shtrimë
në një periudhë më të gjatë kohore sepse një metodë e tillë është më e
shëndetshme dhe efektive.
Gjatë dietave të përdora për t’u dobësuar përveç humbjes së yndyrnave
në trup kemi edhe humbje muskulare. Në çastin që ne lëmë dietën, ky
metabolizëm i ngadalësuar fillon të depozitojë yndyrna në mënyrë shumë
të shpejtë dhe kjo shkakton dhe shtimin e shpejtë në peshë. Dhe rrethi i
krijuar nga dhënia-marrja e kileve do të ndikojë negativisht në
metabolizmin dhe në psikologjinë tonë.
“Për t’u dobësuar trupi nuk ka nevojë as për dietat shokuese as për
hapat e dobësimit dhe as për ushtrime fizike të tepruara”, thotë Acar e
cila këshillon “të tregohemi të vendosur kur filloni dietën. Mos harroni
asnjëherë se kilet e dhëna shpejt i kthehen përsëri organizmit shumë
shpejt. Prandaj mos humbni më shumë se një kilogram në javë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: