Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Sulfuri-S

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Sulfuri-S   Tue Feb 01, 2011 10:43 am

Sulfuri-S
Squfuri është një element kimik. Në
trupin e njeriut paraqitet me një përqindje prej afro 0,25%, sasi e cila
ndodhet e shpërndarë në proteina dhe një pjesë ndihmon në miksjen e
gjakut. Është gjithashtu shkaktari i erës së keqe të gazrave trupore,
veëve të prishura apo pellgjeve me ujë të ndjenur.Sulfuri gjendet me
shum se 30 modifikime alotropike po vetem dy jan me te rendesishem
sulfuri romboik dhe ai monoklinik.
Perdorimi: Squfuri elementar përdoret për vullkanizim të gomave dhe për
prodhim të barutit, shkrepësave dhe pigmenteve minerale. Në bujqësi
përdoret si fungicid, ndërsa në mjekësi për përfitimin e barërave.
Përdoret edhe për përfitim industrial të shumë komponimeve të tij, sic
janë: dioksidi i squfurit, acidi sulfurik, disulfuri i karbonit,po ashtu
sulfuri perdoret edhe per pergaditjen e preparateve ne mjeksi per
sherimin e lekures.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Sulfuri-S
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: