Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Alkoolet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Alkoolet   Tue Feb 01, 2011 10:44 am

Alkoolet jan komponime organike qe perpos qe ne molekulen e tyre permbajn
hidrogjen dhe karbon permbajn edhe oksigjen.Alkoolet mund te
klasifikohen ne disa grupe.
Ne baze te te pozites se ku është i lidhor grupi hidroksil alkoolet
ndahen ne:a)Alkoole primare b)Alkoole sekondare dhe c)Alkoole treciare.
Ndërsa sipas numrit te grupit hidroksil alkoolet ndahen ne:a)Alkoole njehidroksilike b)dyhidroksilike dhe c)trehidroksilike.

Sipas mënyrës sistematike,emërtimi i alkooleve rrjedh nga emri i
hidrokarburit përkatës,duke e zëvendësuar mbaresen e tij "AN" me "OL"
ose ne baze te radikalit,duke e shtuar fjalën alkool.

Vetit e alkooleve rrjedhin nga grupi hidroksil.Alkoolet mund te
konsiderohen derivate te ujit,ku një atom hidrogjen zevendesohet me një
radikal.Alkoolet kan veti te hidrokarbureve dhe uijt,p.sh:etanolieshte
është i djegshem(si edhe etani),dhe reagon me natriumin si edhe
uij.Alkoolet ne krahasim me hidrokarburet,kanë temperatura te vlimit dhe
shkrirjes me te larta.Alkoolet tretën mirë ne uij.Alkoolet me 1 deri 3
atome karboni tretën mirë ne uij,me rritje te atomeve te karbonit
zvoglohet tretshmeria e alkoolit ne uji.Alkoolet zhvillojn reaksione te
shumta kimike nga te cilat formohen këto
kompnime:aldehidet,ketonet,acidet,esteret etj.Alkoolet terciare nuk
oksidohen.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Alkoolet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: