Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Magnezi (Mg)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Magnezi (Mg)   Tue Feb 01, 2011 10:45 am

Magnezi (Mg) është element kimik dhe gjendet i lirë në natyrë. Nga
djegja e këtij elementi tek fishekzjarrët krijohet një dritë e bardhë
ndriçuese. Në trupin e njeriut normal magnezi paraqitet me një përqindje
prej afro 0.15%. kjo sasi përkujdeset për forcimin dhe ruajtjen e
imunitetit dhe gjallërimin e nervave dhe turrjen e muskujve.
Magnezi i takon grupit të elementeve kalimtare me numrin rendor 25 në
sistemin periodik. Nga gjithësej 11 izotopet vetëm izotopi natyral 55Mg
është stabil. Magnezi gjendet në të katër format e allotropeve. Metali
me ngjyrë argjenti të mbylltë është lehtë të tretët në thartësira,
tretja e fillonë që në ujë. Në ajër digjet në Mg3O4 duke krijuar lidhjet
kimike magnezore.
Xehet më të rëndësishme të magnezit janë gjitha oksidet natyrore si p.sh.: Pyrolusit-i, MgO2 Magneziti MgOOH, etj.
Për nga shikimi teknik më të rëndësime se magnezi janë legurat e magnezit.
Gjurmë të magnezit gjinden në qeliza të shumë kafshëve, shpezët lëkurore
përshembull e rezervojnë magnezin me anë të metaleve tjera në qelizat e
stomakut.

Komponimet e Magnezit jane:
Oksidi i Magnezit MgO
Karbonanti i Magnezit MgCO3 dhe
Sulfati i Magnezit MgSO4

Xehet: Xehja e magnezit mund të ketë disa ngjyra kështu dallohen: xehja e
magnezit e hirtë (edhe e ndriçueshme), xehja e magnezit e zezë, xehja e
fortë e magnezit gjenden si të përziera. Xehja e hirtë egjendet si
mineral magnezi i përbërë nga një pjesë magnezi dhe një pjesë
Pyrolosit-i, xehja e zezë e magnezit është një mineral i përzier nga
Krytomelan-i dhe Psilomelani.
Pigmentet e xehes së magnezit janë të shumta. Ndër to dallohen magnezi i
kaftë si pigment magnezi, pastaj cementa e kaltërt apo pigmenti i i
kaftë i xehes së magnezit dhe pigmenti i gjelbërt i magnezit.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Magnezi (Mg)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: