Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Bazat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Bazat   Tue Feb 01, 2011 10:48 am

Bazat janë substanca që gjatë shpërbashkimit elektronik dërgojnë në tretësirë të vetmin anion, grupin hidroksil (OH−) :

NaOH = Na+ + OH−

Tretësira ujore e bazave ka shijen e sapunit dhe ngjyros në të kaltër
letrën e lakmuesit. Bazat përfitohen nën veprimin e ujit në oksidet e
metaleve. Bazat mund të fitohen edhe nga veprimi i disa metaleve në ujë.
Sipas numrit të grupeve hidroksile që permbajnë në vete bazat ndahen në
mono dhe poli hidroksile. Emërtimi i bazave bëhet duke i shtuar emrit
të metalit fjaalën hidroksid, për shembull hidroksidi i naturiumit
(NaOH), hidroksidi i aluminit (Al(OH)3), hidroksidi i argjendit (AgOH)
etj.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Bazat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: