Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Modeli i atomit sipas Borit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Modeli i atomit sipas Borit    Tue Feb 01, 2011 10:48 am

Zbulimi qe energjia e elektroneve ishte kuantike coi e zhvillimin e
modeleve teorike qe shpjegonin si sillet elektroni ne atom, duke
shpresuar te gjenin sesi leviz elektroni, vendndodhja e tij, ndryshimet
energjitike qe lidhen me clirimin e fotoneve te drites. Por asnje nga
ligjet fizike qe lidhej me levizjen e objekteve te medha nuk mund te
hspjegonte levizjen e elektronit. Ne 1913 Niels Bohr (1885-1962),
fizikant danez, propozoi nje model teorik mbi atomin e hidrogjenit. Ai
zgjodhi hidrogjenin sepse atomi i tij eshte me i thjeshti (ka vetem nje
elektron rreth berthames) edhe sepse spektri i tij eshte me i thjeshti,
me shume pak rreshta. Ne modeli e tij Bori imagjinoi qe elektroni
levizte rreth berthames duke pershkuar rruge fikse, ose orbita, ashtu si
nje planet leviz rreth diellit. Modeli i tij tregonte edhe madhesine e
orbitave dhe energjine qe duhet te kishte elektroni i nje orbite te
caktuar. Ekuacioni i Borit mbi energjine e elektronit perfshinte disa
konstante fizike, si masa e elektronit, ngarkesa e tij, kontstantja e
Plankut. Perfshinte gjithashtu dhe nje numer te plote (n) qe Bori e
quajti numer kuantik. Secila nga orbitat mund te identifikohej ne baze
te vleres se n-se. Duke kombinuar te gjitha konstantet ekuacioni i Borit
eshte:

E = − k / n2
Ku E eshte energjia e elektronit dhe k-ja eshte nje konstante e kombinuar (vlera e saj eshte 2,18 x 10-18).

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Modeli i atomit sipas Borit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: