Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Poloniumi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Poloniumi   Tue Feb 01, 2011 10:57 am

Poloniumi ka simbol Po dhe numër atomik 84. I takon elementeve të grupi
16b. Poloniumi është element radioaktiv, bërthama e të cilit zbërthehet
duke emetuar grimca -α. Pasi rrezatimi –α është i dëmshëm për organizmin
e njeriut, poloniumi është shumë i rrezikshëm. Ky element ishte zbuluar
nga bashkëshortët Kyri.
Poloniumi në natyrë paraqitet në minerale të uranit, por në sasi të
vogla. Në të vërtetë, poloniumi formohet vazhdimisht me zbërthim
radioaktiv të elementeve tjera, por pasi edhe vet zbërthehet,
përqëndrimi i tij në minerale ngel konstant.
Gjatë hulumtimit të gjurmëve të elementeve me rreze rentgen është
konstatuar se poloniumi gjenet në dy forma, me siguri të dyja metalike,
prej të cilave njëra është e ngjashme me plumbin.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Poloniumi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: