Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Tantal

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Tantal    Tue Feb 01, 2011 10:57 am

Tantal në natyrë ka diç më shumë se niob. Përfitimi i tanatalit
elementar është sikurse i niobit por në vend të kolombiumit përdoret
tantaliti. Heptafluorotantali(V) i kaliumit, i përfituar reduktohet në
metal me natrium apo me elektrolizë. Tentimet e para që të fitohet
tantali elementar kanë qenë të lidhura me vështirësitë e mëdha dhe këto
vështirësi janë shprehur në emrin e elementit (“mundimet e Tantalit”)
Për shkak të qëndrueshmërisë së madhe kimike( nuk tretet në acide,
përveç në HF, as në tretësira ujore të bazave), tantali përdoret shumë
për konstruktimin e aparteve të industriesë kimike dhe të punimit të
instrumenteve speciale ku është e nevojshme fortësia e madhe dhe
rezistenca ndaj ndryshkut ( instrumentet kirurgjike). Përveç kësaj
tantali përdoret edhe si drejtues i rrymës. Pra, kur elektroda e
tantalite në tretësirë të ndonjë oksi-acidi vepron si anode, në
sipërfaqe të tij formohet një shtresë e hollë e oksidimit, e cila e
pengon kalimin e rrymës. Nëse elektroda e tantalite është katëdë,
shtresa e oksidit reduktohet dhe rryma kalon, por vetëm në një drejtim.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Tantal
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: