Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Rrezet beta plus B+(pozitronet)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Rrezet beta plus B+(pozitronet)    Tue Feb 01, 2011 11:01 am

Janë grimca me ngarkesë elektrike pozitive që, për nga masa, janë
ekuivalente me elektronet. Izotopet që kanë mungesë relative të
neutroneve zbërthehen duke emetuar pozitrone. Kur teprica e energjisë së
bërthamës kalon 1,022 MeV, krijohet një elektron (që me njërin nga
protonet e atomit jep një neutron) dhe një pozitron që hudhet nga
bërthama. Pozitroni nuk është grimcë stabile dhe kur ndeshet me
elektronin e parë ndodh procesi i anihilimit që ka si rrezultat
shndërrimin në rreze elektromagnetike të cilat emetohen në dy drejtime
të kundërta, duke ndarë energjinë e elektronit dhe pozitronit (nga 511
KeV).

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Rrezet beta plus B+(pozitronet)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: