Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Rrezet beta minus B -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Rrezet beta minus B -   Tue Feb 01, 2011 11:02 am

Bërthamat që kanë tepricë të neutroneve zbërthehen duke emetuar grimca
B- që në të vërtetë janë elektrone të shënuara me B për të cilësuar
prejardhjen e tyre nga bërthama. Gjatë zbërthimit neutroni do të
shndërrohet në proton dhe elektron dhe si rezultat rritet numri i
protoneve në bërthamë (p+1), kurse elektroni hudhet nga bërthama me një
energji të caktuar. Edhe këto kanë depërtueshmëri të vogël dhe
absorbohen në materie relativisht lehtë (edhe pse dhjeta herë më të
lartë se rrezet alfa). Aftësia penetruese në inde do të varet nga
energjia dhe, kur ajo ka vlerë maksimale (si 2P), mund të depërtojë deri
në 7 mm në inde të buta. Edhe rrezet B kanë aftësi të madhe jonizuese
që i bën të padëshirueshme për përdorim për qëllime diagnostike, kurse
depërtueshmëria e vogël vështirëson detektimin dhe kufizon përdorimin
për metoda in vitro.

I mirepresim shtimet e juaja lidhur me rrezet beta minus

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Rrezet beta minus B -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: