Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.forumotion.comMjeksia-Grup


Share | 
 

 Metani-kërcënim i ri i ngrohjes globale!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Metani-kërcënim i ri i ngrohjes globale!    Tue Feb 01, 2011 11:20 am

Metani nuk ka kohë të shpërbëhet në ujin e detit dhe në sipërfaqe po dalin fluska metani.

Shkencëtarët paralajmëruan se ngrohja globale mund të përshpejtohet për shkak se miliona ton metan do të çlirohen nga nëndeti i Arktikut. Sipas kërkimeve të para, ndërsa zona e Arktikut ngrohet, sasi të mëdha gazi të efektit serë – 20 herë më të fuqishme se dioksidi i karbonit - po ngjiten në sipër.

Orhan Gustafson i Universitetit të Stokholmit, një nga krerët e ekspeditës, u shpreh në një letër nga anija e tyre ruse e kërkimit se, për herë të parë, skuadra zbuloi një zonë intensive me metan, aq e dendur sa “metani nuk kishte kohë të shpërbëhej në ujin e detit por po dilnin fluska metani në sipërfaqen e detit”. Skuadra beson se dalja e përshpejtuar është e lidhur me rritjen e temperaturave në zonën e Arktikut.

Gustafson vazhdoi se “mendimi tradicional ka qenë se sasitë e akujve të përhershëm do të mund t’i mbanin depozitat e metanit të paprekura”. Sidoqoftë, kërkimet e vazhdueshme përmes mijëra kilometrave katrorë në nëndetin e Arktikut po shton faktet “që akujt e përhershëm kanë filluar të çahen dhe të çlirojnë metan”.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Metani-kërcënim i ri i ngrohjes globale!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: