Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Pagjumësia ndikon keq në shëndet dhe lidhje dashurie

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Pagjumësia ndikon keq në shëndet dhe lidhje dashurie Empty
MesazhTitulli: Pagjumësia ndikon keq në shëndet dhe lidhje dashurie   Pagjumësia ndikon keq në shëndet dhe lidhje dashurie I_icon_minitimeTue Feb 01, 2011 7:12 pm

Londër, 1 shkurt - Mungesa e gjumit duhet të trajtohet si problem shëndetësor, theksohet në raportin të cilin e ka publikuar Fondacioni për shëndetin mental.
Në raportin me emrin "Sleep Matters" tërhiqet lidhja në mes pagjumësisë dhe lidhjeve të këqija të dashurisë, mungesës së energjisë dhe pamundësisë për t’u koncentruar, përcjell BBC.
Mungesa e gjumit më herët është lidhur me depresionin, me sistemin e dobët të imunitetit dhe me sëmundjet e zemrës. Raporti u bën thirrje mjekëve për të fituar shkathtësitë shtesë që të mund t’i njohin simptomat.
Njerëzit të cilët vuajnë nga pagjumësia kanë deri në katër herë më shumë probleme në lidhje, kanë trefish më shumë gjasa të ndihen depresivë dhe rrezik trefish më të madh nga problemet me koncentrimin.
Hulumtuesi dr. Dan Robotham, autori kryesor i raportit, beson që njerëzit mund të jenë “të kapur” në spiralen, ku pagjumësia çon drejt problemeve me shëndetin mental. Çka manifestohet me forma edhe më të rënda të pagjumësisë.
“Është shumë e rëndësishme që njerëzit të jenë të vetëdijshëm për mënyrat efektive të ndërprerjes së kësaj spiraleje me përmirësimin e kualitetit të gjumit. Punëdhënësit, shkollat dhe institucionet shëndetësore duhen të mësohen ta njohin këtë problem dhe t’i ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga pagjumësia”, ka thënë dr. Robotham.
“Më nuk mund të injorojmë ndikimin negativ të pagjumësisë. Problemet me gjumin ndikojnë negativisht në shëndetin, ekonominë, lumturinë dhe kënaqësinë tonë,” ka thënë prof. Colin Espije, drejtor i Qendrës Universitare për Gjumë në Glasgow.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pagjumësia ndikon keq në shëndet dhe lidhje dashurie
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: