Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ninulla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:40 pm

Nina nana more pllumb,
flej se nana te don shume,
kur te rritesh more zambak,
tash gzon nane ne konak,

Nina nana djepin ne dushk,
t` martoft nana me njiqind krushq,
nina nana nana ty,
ti u rritsh-o per shqipni!

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:40 pm

Nina-nana mori bi,

shum sevdane e kam pas per n`ty,
Nina nana cika e re,
dy maqina kam me ti ble,
nja me kepe, nja me pre
nja me kepe nen nji hije,
t`pik bojlija permi krye.

Nina nana shpejt mu rritsh
ftyren nanes ti ja zdritsh,
ftyren ma zdritsh, zemren ma gezofsh,
jet te lumtun, bij-o shkofsh!

Nina nana sokolice
ju bafsh nanes doktorrice,
nina nana n` kemishe te holle,
shpejt mu rritsh me t`cue ne shkolle,
me t` cue n`shkolle oj sokoleshe,

lumja nana, ty qi t` rrit,
dit per dite po vine me t`lype,
shpijanike e gazdallare,
zgjidhe vete ma t`mirin djale!

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:40 pm


Nina- nina vajzes

Nina nina, vajzë e nanes
Mori cuce për bukuri
U bafsh si lule për hijeshi
Fle si gjingj e cohu si rrunxe
Qingja e nanes nina ni
Vajze u rritsh e u fejofsh!
U martosh e u lulzosh
Dalsh ti bij me hijeshi
E u permendsh-o për urti
Ju rritsh nanes e nalt me shtat
T'u baft shtati si bajrak
E t'u mushet fytyra me gjak
Nina nina po të perkundi
Gjumi vjen kadale kadale
Ec "emri i vajzes" me ma mare
Po vjen gjumi tuj pëvetë (duke pyetur)
E kam vu vajzen ne djep
Hajde gjum kadalë kadalë
A p'e merr ti shumë a pak
Nuk ta la por nji sahat
Flej moj cuce, e mshili syt!
Kur t'mi çilsh, i çilsh si hyjt
I çilsh si hyjt e çilsh si hane
Ani te rrisin bab'e nane
Po m'u rritsh me rob te tanë

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:41 pm

ano nano djalënë

Nano nano djalënë
Se na zgjoi mëhallënë!
Kush e ka e kush e do
Kush e perkedhel kur do?
Djal'i vogël këto do
Lodrat edhe vallet-o!
O nanan, o nanan
Nenua t'u bëftë kurban
Që të ka e që të mban!
Ririri, ririri,
Kush të ka more flori
Ty të ka nenua në gji!
Nano nano djalënë
Që na zgjoi mëhallënë
Të ligat i mori lumi
Dhe i shpuri te Osumi!
Djalën na e zuri gjumi

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:41 pm

Ninulle Kosovare

Nina ninë, nina nina!
E shkofsh jeten me shum t'mira
E dalsh n'bjeshka e n'rudina
E ninë ninë, ty t'pastë nana!
Nu't'le nana pa tre mitana
T'i vnon nana dhent dhe dhite
Del rudinave pergjithdite
Tuj vikate dhe pushke tuj qite_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:41 pm

Ninulle Tropojane

Nina nine, po t'perkunde nana
Nina nine, djepin me dushk
T'martofte nana me' i qind krushq
Nina nine, djepin me sane
Ti u rritsh me babe e nane
Nina nine, djepin me ferra
Ti u rritsh me treqind shtjerra
Nina nine, nana ty
Ti u rritsh-o per Shqipni!_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:42 pm

Nina-nana, nin me fjetë,
Ty të martë ni gjumë i lehtë,
Gjumi i lehtë, gjumi sevda,
Ty t'ban nana motër e vlla._______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:42 pm

Ninulle Shkodrane

Nina nina, o more bir
Flej se gjumi te ban mirë
Të ban mirë e te rahaton
Shtatin, bir, ta pushon
Gjumi gjumi rehatshumi
Vjen me te marrë porsi pellumbi
Nine e nine sheqer ne leter
M'u bafsh, bir, plak i vjetër!
ç'po i këndon-o djali gjumit
Si vida q* i këndon pellumbit
ç'po i këndon-o djali djepit
Si bylbyli ne gemb te plepit
Kndoi, kndoi, kndosh i bardhe
Rrite Zot, q* e ke fale!
Nina, nina, more bir
Flej, se nana te don mirë
Sa dekika q* ka sahati
Njashtu, djalë, t'u rritet ty shtati
Flej, o djalë se te ka fale Zoti
U bash trim si Kastrioti!
Flej, o djalë, ti flesh i bardhe
E gjithkund t'u dhashte mbarë!
T'a avite gjumi te kasnaku
Bir, te syni e te kapaku
Sa te mirë nana e ka djalin
Lum për Zotin q* na e fali
Ma ka fale, don me ma rrite
Ma gzosh emnin q* te kam ngjite
Mori molle, ma gzosh te rite!
Lumja nana, bir, q* te ka
Bir q* t'ka edhe te paste
Me te mira mbrapa te lashtë
Të mira, bir, sa zemra te dashtë!_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:42 pm

Nina-nana, t'përkun nana,
T'u mushtë qafa me gjerdana!
Nina-nana, molla bek-e,
As po ke kuj m'i gjet-e?
N'daç sat am-e, n'daç tit et-e,
A n'daç nans për miradi-e,
A n'daç babs për bukuri-e,
O për bes'o për dhanti-e.
Po vjen gjumi tuj përvet-e:
Nina-nin, nin-nin-o,
"Kush e ka djalin me fjet-e?"
Tuk e ka nana e vet-e.
Nina-nana, nin-nin-o
Pëllumi i nanës-o!_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:43 pm

Nina nine, te perkund nana
Të perkundi ne djep t'arit
Se kshu i ngjitet emni djalit
Nina nina t'qes ke dera
Po kam frige se po t'vret era
Nina nina t'qes ke mani
Po kam frige se t'merr murrani
Lule lule, t'qes ke molla
Un po tutem se t'ze vdora
Lule lule t'qes ke pjeshka
Un e lumja te ze vjeshta
Nina nina o more djalë
Ti m'u bash për Shqipnin mbarë


_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:43 pm

Nano nano djalënë
Se na zgjoi mëhallënë!
Kush e ka e kush e do
Kush e perkedhel kur do?
Djal'i vogël këto do
Lodrat edhe vallet-o!
O nanan, o nanan
Nenua t'u bëftë kurban
Që të ka e që të mban!
Ririri, ririri,
Kush të ka more flori
Ty të ka nenua në gji!
Nano nano djalënë
Që na zgjoi mëhallënë
Të ligat i mori lumi
Dhe i shpuri te Osumi!
Djalën na e zuri gjumi_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:43 pm


Nina-nana mori bi

shum sevdane e kam pas per n`ty,
Nina nana cika e re,
dy maqina kam me ti ble,
nja me kepe, nja me pre
nja me kepe nen nji hije,
t`pik bojlija permi krye.

Nina nana shpejt mu rritsh
ftyren nanes ti ja zdritsh,
ftyren ma zdritsh, zemren ma gezofsh,
jet te lumtun, bij-o shkofsh!

Nina nana sokolice
ju bafsh nanes doktorrice,
nina nana n` kemishe te holle,
shpejt mu rritsh me t`cue ne shkolle,
me t` cue n`shkolle oj sokoleshe,

lumja nana, ty qi t` rrit,
dit per dite po vine me t`lype,
shpijanike e gazdallare,
zgjidhe vete ma t`mirin djale!_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:43 pm

Nina-nana sheqer ne leter,
m`u befsh burr` dhe plak me mjeker!
Nina-nana, t` shkofte i bardhe moti,
m`u befsh trim si Kastrioti!
djepi tundet, nena punon
djali fle dhe me s`degjon._______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:44 pm

Po vjen gjumi tan' tuj vet
a ka ra djali me fjet
po ka ra e pe merr gjumi
nana e vete e perkundi.
Po vjen gjumi neper ara
djali jem i del perpara
po vjen gjumi neper fushe
djalin tem e puth n'gushe
hajde gjume mos u vono
djalit tem syte ja rono
po thote gjumi erdha shpejt
a thu djali a po m'pret_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:45 pm

Lumja un' e lumja
ka lulue kumblla
kumblla ka qit pipa
djali po lyp qika
qikat s'di cka thojne djalin po ma dojne
ikni qika n'gjeti (diku tjeter)
djalin e kam per veti._______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:45 pm

nina nena,djalin
flij,flij. o biri im!
ju befsh nenes po si mollë
te qon nena, ty ne shkoll
qe te msosh ne fakulltet
qët'mos shkosh ne gurbet
si babi qe qon jete
neperrruga duke fjet
nina nena, djalin tim
flij ,flij, o biri im


nina nena,djalin
flij,flij. o biri im!
ju befsh nenes po si mollë
te qon nena, ty ne shkoll
qe te msosh ne fakulltet
qët'mos shkosh ne gurbet
si babi qe qon jete
neperrruga duke fjet
nina nena, djalin tim
flij ,flij, o biri im !!!_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:45 pm

Nina-nana te perkun nana

Nina-nana, te perkun nana,
te perkuni ne gjep te arit,
se keshtu i ngjitet emni i gjalit.*
Nina-nana, te qes ke dera
po kam frik’ se te vret era.
Nina-nana, po t’qes ke mani
po kam frik’ se t’merr murrani**
Lule, moj lule, po t’qes ke molla
un’ po tutem*** se t’zen vdora****
Lule, moj lule, po t’qes ke pjeshka
un’ po tutem, se t’zen vjeshta
Nina-nana, more gjale,
ti m’u bafsh per shoqnin mbare
ma i miri, si e dashte nana
ashtu, t’lumshin dora e kama!
Bir, te kam dhe zoti t’paste,
t’mira mrapa nana t’lashte
t’dhasht, bir-o, sa zemra t’i dashte!

Nga rrethi i Gostivarit

* djalit
** murlani
*** trembem, frikesohem
**** debora_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:46 pm

Nina-nana, t'përkun nana,
T'u mushtë qafa me gjerdana!
Nina-nana, molla bek-e,
As po ke kuj m'i gjet-e?
N'daç sat am-e, n'daç tit et-e,
A n'daç nans për miradi-e,
A n'daç babs për bukuri-e,
O për bes'o për dhanti-e.
Po vjen gjumi tuj përvet-e:
Nina-nin, nin-nin-o,
"Kush e ka djalin me fjet-e?"
Tuk e ka nana e vet-e.
Nina-nana, nin-nin-o
Pëllumi i nanës-o!

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
dr.FjoollaaH™

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ninulla   Fri Feb 11, 2011 4:46 pm

Nina ninë, nina nina!
E shkofsh jetën me shum t'mira
E dalsh n'bjeshka e n'rudina
E ninë ninë, ty t'pastë nana!
Nu't'le nana pa tre mitana
T'i vnon nana dhent dhe dhite
Del rudinave pergjithdite
Tuj vikate dhe pushke tuj qite

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ninulla   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ninulla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Ç'ështjeve Shqiptare :: Letersia Shqipëtare-
Kërce tek: