Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Zbardhja e dhëmbëve – rrezik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Zbardhja e dhëmbëve – rrezik  Empty
MesazhTitulli: Zbardhja e dhëmbëve – rrezik    Zbardhja e dhëmbëve – rrezik  I_icon_minitimeThu Feb 24, 2011 7:32 am

Zbardhja e dhëmbëve – rrezik  F.0224002724181_m
Zbardhja e dhëmbëve me përzierje të sodës bikarbone, hirit dhe peroksid hidrogjenit mund të shkrijë zmaltin, ashtu që dhëmbët duken edhe më të errët sesa kanë qenë.

Stomatologët tërheqin vërejtjen se të rinjtë gjithnjë e më shumë po e rrezikojnë shëndetin e tyre, duke shfrytëzuar tretmanin e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi me përzierje të sodës bikarbone, hirit dhe peroksid hidrogjenit.

Dentistët tërheqin vërejtjen se kjo metodë mund të shkrijë zmaltin, ashtu që dhëmbët duken madje edhe më të errët sesa kanë qenë.

Soda shtëpiake është abrazive ashtu që mund tërësisht ta shkatërrojë zmaltin dhe ta errësojë dhëmbin, por edhe të shtojë ndjeshmërinë.

Kristalet e kripës mund të gërvishtin zmaltin, por edhe çdo tretman i cili përfshin thartinë, posaçërisht është i dëmshëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbardhja e dhëmbëve – rrezik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: