Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mjeksia-Grup


 

 Arrin ilaçi më efikas për tullacët?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
iliriana


<b>Postime</b> Postime : 3702

Arrin ilaçi më efikas për tullacët? Empty
MesazhTitulli: Arrin ilaçi më efikas për tullacët?   Arrin ilaçi më efikas për tullacët? I_icon_minitimeThu Feb 24, 2011 7:34 am

Los Angeles, 24 shkurt - Duket që në horizont është ilaçi i cili do të mund të ndikonte në rritjen e sërishme të flokëve. Është zbuluar krejt rastësisht dhe minjtë dikur “tullacë” pas tre muajve përsëri kanë fituar qime të shkëlqyera. Shkencëtarët besojnë se rastësisht kanë gjetur ilaçin i cili shëron tullacërinë, ndërsa ilaçi do të mund të gjendet në treg madje për pesë vite.
Testimet laboratorike në Universitetin e Kalifornisë në Los Angeles në të cilat është shfrytëzuar astressin-B kanë treguar rezultate “befasuese” vetëm pas pesë ditëve.
Zbulimi ishte i rastësishëm, përkatësisht vetëm efekt anësor i testimit me të cilin është dëshiruar të shihet se a mundet astressin-B të ndalojë problemet e lukthit të shkaktuara nga stresi.
Pasi që testimi është kryer në minj, duhen testime të tjera shtesë në njerëz. Nëse gjithçka kalon pa efekte të rrezikshme anësore, ky lloj trajtimi mund të miratohet për rreth pesë vjet.
Përveç që do të duhej t’u ndihmonte meshkujve tullacë, ilaçi mund të zgjidhë edhe problemin e femrave dhe meshkujve të sëmurë nga alopecia.
Tre muaj pas shërimit minjtë dikur “tullacë” nuk janë dalluar nga të shëndetshmit, sepse të gjithë kanë fituar qime të shkëlqyera.
Dr. Million Mulugeta rezultatet e ekipit të vet i konsideron “të pabesueshme” dhe shton: “Kjo do të hapte mundësi të ndryshme për shërim të tullacërisë tek njerëzit.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arrin ilaçi më efikas për tullacët?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ilaçi që ripërtërin zemrën e dobët arrin pas 10 vjetësh
» Ja ilaçi për hemorroidet
» Zbulohet ilaçi i ri për të gjitha sëmundjet?
» Zbulohet ilaçi që të zgjatë jetën
» Ilaci kunder kancerit rrezikon femrat

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: