Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?   Fri Apr 01, 2011 9:17 pm

Dieta më e thjeshtë dhe pa dhembje është ajo e reduktimit të kalorive. Zvogëlimi konsumin ditor të kalorive deri në 500, brenda javës mund të humbni gjysmë kilogrami, që është mënyra më e sigurt e humbjes në peshë.

Dieta më e thjeshtë dhe pa dhembje është ajo e reduktimit të kalorive. Zvogëlimi konsumin ditor të kalorive deri në 500, brenda javës mund të humbni gjysmë kilogrami, që është mënyra më e sigurt e humbjes në peshë.

1. Largojeni kremin nga kafeja/zvogëloni sheqerin
Kafeja me shumë krem mund të përmbajë deri 600 kalori, derisa një espreso e shkurtër ka vetëm 30. Kaloni në kafenë e zezë.

2. Mos konsumoni para televizorit
Njerëzit që konsumojnë ushqimin para aparateve televizive, mesatarisht konsumojnë 288 kalori më shumë në krahasim me njerëzit që konsumojnë në tavolinën e bukës.

3. Zvogëloni konsumin e lëngjeve dhe pijeve të ëmbla
Gjysmë litër e pijeve joalkoolike përmban 270 deri 300 kalori, ndërsa një gotë e ëmbël deri 180 kalori. Lëngjet do të ishte mirë t’i zëvendësoni me ujë, ndërsa sheqerin ta dërgoni në minimum. Do të shtoni 400 kalori më pak.

4. Përdorni pjata më të vogla
Në pjata më të vogla mesatarisht do të konsumoni 20 deri 25 për qind më pak se sa më parë, por edhe nuk do të mbeteni të uritur. Pse të mos e provoni?

5. Flini mjaftueshëm
Mungesën e energjisë njerëzit mundohen ta zëvendësojnë me ushqim. Pos kësaj, mungesa e gjumit e shton prodhimin e hormoneve që e shpenzojnë energjinë, duke shtuar ndjenjën e urisë dhe duke shtuar konsumimin e ushqimit.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: